DOLAR 32,3228 0.04%
EURO 34,4646 -0.66%
ALTIN 2.491,211,24
BITCOIN 22877750,73%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖSYM’den Zorunlu Yabancı Dil Yerleştirilmesi İçin Önemli Duyuru

ABONE OL
11 Ekim 2019 14:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) (ÖSYS kapsamında özel yetenek programlarına yerleşenler dahil), Dikey Geçiş Sınavı (DGS),Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) ve Askeri Lise Mezunları için Üniversiteye Geçiş sınavı (ALÜGS) sonuçlarına göre yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmelerine rağmen, hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayıp ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının bulunduğu üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır.

BAŞVURU İŞLEMİNİN YAPILMASI

Adaylar 11-16 Ekim 2019 tarihleri arasında; Aday Başvuru Formunu önce kendi üniversitelerine onaylatacaklar, daha sonra bir Başvuru Merkezine (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacaktır.) şahsen giderek başvuru süresinin son günü mesai bitimine kadar elektronik olarak başvuru bilgilerinin sisteme girilmesini sağlayarak başvurularını tamamlayacaklar ve

Aday Başvuru Formunu Başvuru Merkezine teslim edeceklerdir (ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri adresleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenilebilir.)

ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri, resmi iş günü ve resmi iş saatleri arasında başvuru alacaklardır. Başvuru merkezine gidildiğinde; Aday Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olması ve aşağıdaki kimlik belgelerinden birinin aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur:

 • Nüfus cüzdanın aslı

• T.C. Kimlik Kartının aslı (T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olacak fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi”nin aslı, geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.)

• Geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı

• Pembe/Mavi Kartın aslı

• KKTC Kimlik Kartının aslı

• Aday Başvuru Formunun ilgili Üniversite tarafından onaylanmış, aday tarafından eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olması Ayrıca adayların;

 • Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.