19 Ağustos 2021 Perşembe 18:01
Dışişleri Bakanlığına Sınavla Personel Alınacak

Dışişleri Bakanlığı, Vaşington Büyükelçiliğine bir Sözleşmeli Sekreter alacağını açıkladı. Adayların başvurularını yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve hangi şartların gerektiği haberin devamında.

I) ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER: 


1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 
2. Sınav tarihi itibariyle 41 yaşından gün almamış olmak, 
3. En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak, 
4. Kamu haklarından yoksun bulunmamak, 
5. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, 
6. Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak, 
7. Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir), 
8. Çok iyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmek, 
9. Bilgisayar ve daktilo kullanabilmek.

I) BAŞVURU İÇİN ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER: 

1. Sınava katılma isteğini belirten başvuru dilekçesi (dilekçede, adres, telefon numarası, email adresi gibi temas bilgilerine de yer verilmelidir) 
2. Özgeçmiş (CV), 
3. Türk pasaportunun aslı veya onaylı sureti ile işlem görmüş sayfaların fotokopileri, 
4. Nüfus cüzdanının aslı veya onaylı sureti ile arkalı önlü fotokopisi, 
5. Son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti ile bir adet fotokopisi, yurtdışında eğitim görmüş lise mezunları için Eğitim Ataşeliklerinden alınacak "denklik belgesi", 
6. Erkekler için askerlik terhis belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığına dair belge ve bir adet fotokopisi, 
7. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf,

Yazılı Yeterlilik Sınavı;

Yazılı eleme sınavı, 17 Eylül 2021 Cuma günü, saat 10:00’da T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nde yapılacaktır.

Sınav konuları: 

Türkçe’den İngilizce’ye çeviri (1 saat) İngilizce’den Türkçe’ye çeviri (1 saat) Türkçe Kompozisyon (1 saat) Matematik (1 Saat) 
 

Sözlü ve Uygulamalı Yarışma Sınavı:

Yazılı yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, 27 Eylül 2021 Pazartesi günü, saat 10:00’da Büyükelçiliğimizde yapılacak sözlü ve uygulamalı yarışma sınavına davet edileceklerdir.

BAŞVURU TARİHİ: 

Başvurular en geç 2 Eylül 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar Büyükelçiliğimiz (2525 Massachusetts Ave. NW, Washington, D.C. 20008) adresine ulaşacak şekilde postayla veya mesai saatleri içinde (hafta içi her gün 9.00 – 18.00) şahsen yapılabilir. Postada meydana gelebilecek gecikme ve kayıplardan Büyükelçiliğimiz sorumlu değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.