DOLAR 27,2137 0.25%
EURO 28,8333 -0.37%
ALTIN 1.675,84-0,25
BITCOIN 716465-0,77%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tezli Yüksek Lisansı Kimler Yapabilir

Tezli Yüksek Lisansı Kimler Yapabilir

ABONE OL
23 Eylül 2019 21:59
Tezli Yüksek Lisansı Kimler Yapabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tezli Yüksek Lisans yapmak isteyen öğrenciler öncelikle okumak istedikleri üniversiteyi seçip kayıt yaptımaları gerekmekte. Tezli Yüksek Lisans genelde çalışmak zorunda kalan adaylar için zorlu geçebilir. Çünkü, üniversiteler devamsızlığa pek müsade etmemektedir.

Tezli Yüksek Lisans Programına Kabul Edilebilme Şartları;

– Adayın lisans derecesine sahip olması ve ilanda belirtilen süre içerisinde Enstitü Müdürlüğüne başvurması gerekir.

-Adayın, ALES veya Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından eş değerliği kabul edilen sınavda başvurduğu programın puan türünde en az 55,00 sınav puanına sahip olması gerekir.

-Yazılı bilim sınavına alınacak adayların sayısı, Enstitü Yönetim Kurulunun teklifi ve Senatonun kararıyla ilan edilen kontenjanın katları ile sınırlandırılabilir. Bu durumda yazılı bilim sınavına alınacak adayların belirlenmesinde ALES puanının %50’si ile lisans mezuniyeti notunun %50’sinin toplamı alınarak yüksekten düşüğe doğru sıralama yapılır.

-Yazılı bilim sınavını yapmak üzere EABD kurulunun teklifi ve Enstitü Yönetim Kurulu onayı ile belirlenen üç asıl ve iki yedek üyeden meydana gelen bir sınav jürisi oluşturulur. Jüri, Enstitü Yönetim Kurulu kararıyla belirlenen yer, tarih ve saatte yazılı bilim sınavını yaparak sınav evrak ve sonuçlarını en geç iki iş günü içerisinde Enstitü Müdürlüğüne iletir.

-Tezli yüksek lisans programına başvuran adayın başarı notu, ALES puanının %50’si, lisans mezuniyeti notunun %25’i, yazılı bilim sınavı notunun %25’inin toplamının alınmasıyla tespit edilir. Yazılı bilim sınavı notu 50,00’nin altında olan aday başarısız sayılır ve değerlendirmeye alınmaz. 

-Gerekli görülen hallerde, ALES puanının başarı notuna katkısının oranı %50’den az olmamak şartıyla; ALES puanının, lisans mezuniyeti notunun, yazılı bilim sınavı notunun ve ilgili kurullar tarafından önerilmesi halinde getirilecek ek şartların, başarı notuna katkılarının oranları Senato tarafından yeniden belirlenebilir. 

-Adaylar, başarı notları en yüksekten başlanarak kontenjan dahilinde sıralanır ve bu sıralamaya göre programa kabul edilirler. Başarı notu hesaplanırken virgülden sonra iki hane esas alınır. Eşit başarı notuna sahip adayların sıralanmasında ALES puanı yüksek olana öncelik verilir. ALES puanının da eşit olması halinde lisans mezuniyeti notu yüksek olana öncelik verilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.