DOLAR 28,8728 -0.23%
EURO 31,5015 -0.93%
ALTIN 1.888,53-0,66
BITCOIN 1089792-0,04%
İstanbul
16°

KAPALI

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

DHMİ Asistan-Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Giriş Sınavı Duyurusu Yayımlandı

DHMİ Asistan-Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Giriş Sınavı Duyurusu Yayımlandı

ABONE OL
10 Mayıs 2019 20:55
DHMİ Asistan-Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Giriş Sınavı Duyurusu Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asistan ve Stajyer Hava Trafik Kontrolörlüğü için adaylar da 22 Temmuz 2018 tarihli Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Sınava Katılım Sağlayacak Adaylarda Aranacak Şartlar:

a) Türk Vatandaşı olmak

b) Kamu haklarından mahrum olmamak

c) 18 yaşını tamamlamış olmak

d) Askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış ve ya ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak

e) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis yada affa uğramış olsalar dahi Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,  Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından doluyı hükümlü bulunmamak

f) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmış olmak.

Asistan hava trafik kontrolör adayları için aranan şartlar,

a) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak,

b) ICAO ANNEX’l kriterlerine uygun “Hava Trafik Kontrolörü olur” ibareli sağlık raporu almak, ( aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinde yazılı bulunmaktadır.)

c) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak,(Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

d) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek,(ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan eşdeğerlik tablosunda belirlenen yabancı dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belge.(30.05.2014)tarihinden sonraki belgeler geçerlidir.)

e) Geçerli bir hava trafik kontrolör lisansına sahip olmak. (Bknz.: “SHY 65-01 Hava Trafik Kontrolör Hizmetleri Personeli Lisans Değerlendirme Yönetmeliği”)

Stajyer hava trafik kontrolör adayları için aranan şartlar,

a) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak,

b) Hava Trafik Kontrol Kursunun Başlayacağı 02/12/2019 tarihi itibariyle, 27 yaşından gün almamış olmak, (02/12/1993 ve sonrasında doğmuş olmak.)

c) ICAO ANNEX’l kriterlerine uygun “Hava Trafik Kontrolörü olur” ibareli sağlık raporu almak, ( aranan şartlar www.dhmi.gov.tr adresinde yer alan Hava Trafik

Kontrol Hizmetleri Personeli Lisans ve Derecelendirme Yönetmeliğinde yazılı bulunmaktadır.)

d) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak, (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

e) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek, (ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan eşdeğerlik tablosunda belirlenen yabancı dil bilgisine sahip olduğunu gösterir belge.(30.05.2014 tarihinden sonraki belgeler geçerlidir.)

f) Daha önce disiplin, başarısızlık ve idari yönden kursla veya Genel Müdürlükle ilişiği kesilmemek.

BAŞVURU ŞEKLİ:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce duyurulan pozisyonların sayısının 5(Beş) katı kadar aday KPSSP3 puanı en yüksekten başlamak üzere bilgisayar destekli seçme sınavına veya yazılı sınava çağırılacaktır. Adaylar; Bilgisayar destekli seçme sınavı veya yazılı sınavlarda almış oldukları puan sırasına göre sözlü sınava çağırılacaktır. Sınava girmek isteyen adayların 13.05.2019-30.05.2019 tarihleri arasında DHMİ resmi sayfasından iş başvuru bölümünden başvurmaları gerekmektedir.

Adayların talep edilen bütün belgeleri sisteme eksiksiz yüklemeleri gerekmektedir. Şahsen ve posta yoluyla başvurular kabul edilmeyecektir.

ÇEVRİMİÇİ BAŞVURUDA YÜKLENECEK BELGELER

a) Nüfus Cüzdanı,

b) 4.5*6 ebadında vesikalık fotoğraf

c) Yükseköğrenim diploması

d) KPSS sonuç belgesi

e) Yabancı dil belgesi

f)  Asistan Hava Trafik Kontrolör Lisansı ( Sadece Asistan Hava Trafik Kontrolörü pozisyonuna başvuracak adaylar için.)

BAŞVURU SÜRELERİ VE YERİ

Başvurular 13/05/2019 tarihinde başlayacak ve 30/05/2019 günü mesai bitiminde sona erecektir. Sınava girmek isteyen adaylar verilen tarihler arasında DHMİ resmi sitesinden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Adaylardan talep edilen belgelerin sisteme eksiksiz bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Şahsen yada posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmecektir.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.