DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2086374-4,55%
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Görevde Yükselme Sınavı ile Atanan Engelli Öğretmen Üyemizin Tayinini Mahkeme İle Gerçekleştirdik

ABONE OL
21 Mart 2024 12:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık-sen,

Görevde yükselme sınavı sonrasında atandığı Kocaeli Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde öğretmen olarak görev yapan üyemizin, % 40 engelli olduğu ve tedavisinin ailesinin yanında devam ettirebilmesi için ailesinin yaşadığı Sakarya’ya tayin talebinde bulunmuştu.

Bakanlığın yükselme ve unvan değişikliği sınavı sonucu atanan personelin atandıkları yerde 3 yıl görev yapmaları gerektiği bahisle talebinin reddedilmesi üzerine sendikamız tarafımızdan dava açılmıştı.Açılan davayı görüşen Kocaeli 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda üyemizin engelli durumuna dikkat çekerek Anayasanın 10. maddesinde engelliler hakkında pozitif ayrımcılık yapılmasına ilişkin ilkenin düzenlendiğine dikkat çekti.Mahkeme kararında görevde yükselme sınavı neticesinde başarılı olup atama işleminin tesisinden sonra bu durumuna ilişkin mazeretini beyan eden üyemizin engellilik durumu devam etmesine rağmen anılan mazereti dikkate alınmadığına dikkat çekildi.  Ayrıca Atama ve Nakil Yönetmeliği’nin Anayasa ve yasalar ile engellilere tanınan hakları kısıtlayıcı nitelikte bulunduğundan, bu uyuşmazlığa esas alınamayacağı belirtilerek engellilik durumu gözetilmeksizin tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmadığından iptaline karar verdi.Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “Kamu idareleri engelli personele, mazeret tayini talebinde bulunanlara gerekli kolaylıkları göstermelidir. Anayasa’nın güvence altına aldığı aile hayatı, sağlık gibi durumlar yönetmeliklerde engeller çıkarılması sorunlu bir yaklaşımdır. Nitekim kazandığımız davada da mahkeme Anayasa ve yasalarla tanınan hakların yönetmeliklere kısıtlanamayacağına dikkat çekmiştir. Tüm kamu çalışanları için bu durumların mahkeme yoluna başvurmadan çözülmesi adına gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.