DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21117951,66%
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP Eliyle, AYM Kararıyla Kamu Görevlisi Mağdur Edilmesin, Tereddütler Ek Protokolle Giderilsin

ABONE OL
8 Mart 2024 16:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur-sen,

Memur-Sen, CHP’nin başvurusu sonucu Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararı verilen toplu sözleşme ikramiyesinin uygulanması, gerekliliği halinde ise “Ek Protokol” yapılmasına ilişkin talepleri içeren üst yazıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletti.

Memur-Sen’in başvurusunda konuyla ilgili tereddütlerin giderilmesini ve gerekliliği halinde “Ek Protokol” yapılarak sorunun hızlıca çözülmesi, 2 milyon 200 bin kamu görevlisinin mağdur edilmemesi gerektiğini altı çizildi.

Ek Protokolle mağduriyetin önüne geçilsin

Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan ve toplu sözleşmedeki hükümlerinin esas ve usullerini yeniden belirlemeye yönelik karar alınması ya da hükümlerin kısıtlanmasının evrensel ILO normlarıyla, sendika hakkı ve toplu sözleşme hakkıyla çeliştiğinin vurgulandığı başvuruda aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Anayasa ve Kanun hükümleri ile uluslararası sözleşmeler kapsamında, anayasal güvence altındaki toplu sözleşme hakkı ile toplu sözleşmenin özerk yapısı gereği 01.01.2024–31.12.2025 tarihlerini kapsayan 7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın yürürlükte olmasına ve toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesine dair hükmün mevcut Karar’da yer almasına bağlı olarak, toplu sözleşme ikramiyesinin kamu görevlilerine ödenmesine devam edilmesine yönelik görüşün sunulması ve düzenleyici işlemlerin ivedilikle yapılmasını 2 Milyondan fazla kamu görevlisinin mağdur olmaması adına beklediğimizi ve yapılan iş ve işlemlerle ilgili tarafımızın bilgilendirilmesi hususu ifade ederiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilen üst yazıda ise, “Toplu sözleşme ikramiyesi, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun Toplu Sözleşmenin Kapsamı başlıklı 28 inci maddesi içerisinde yer almakta ve doğrudan toplu sözleşme ile belirleneceği belirtilmektedir. 4688 sayılı Kanunu’nun Uygulamanın İzlenmesi başlıklı 42’nci maddesi hükmü uyarınca çözüm üretme noktasında sorun giderici bir istişari mekanizma devreye alınabileceğini belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ÜST YAZI

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI ÜST YAZI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.