DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21101231,50%
İstanbul
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

3600 Ek Göstergede Haksızlığı Mahkeme İle Sonlandırdık

ABONE OL
7 Mart 2024 13:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık-sen,

Amasya’da radyoloji teknisyeni olarak göreve başlayan üyemiz, daha sonra 4 yıllık fakülte bitirmesinin ardından görevde yükselme sınavı ile şeflik kadrosuna atanmıştı. 

“Şef” kadrosunda görev yapan üyemizin, yükseköğrenim mezunu 1. derece 4. kademe “Radyoloji Teknisyeni” ek göstergesi olan 3600 ek göstergenin tarafına uygulanması istemiyle yapmış olduğu başvuru idare tarafından reddedilmişti.Üyemizin açtığı dava sonucunda İzmir 7. İdare Mahkemesi verdiği kararda 2003 yılında yükseköğretim mezunu olan, “Radyoloji Teknisyeni” olarak görev yapmakta iken 2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından açılan görevde yükselme sınavını kazanarak “Şef” kadrosuna atanan davacının halen 1. derece “Şef” kadrosunda görev yaptığına dikkat çekti. 657 Sayılı Kanun’da yer alan “Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.”  hükmü hatırlatıldı. Mevzuat hükmüne göre 1. derece kadroya atananlara uygulanacak ek göstergelerin, daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıflarındaki görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamayacağının açık olduğu belirtildi. Mahkeme üyemizin, yükseköğrenim mezunu 1. derece 4. kademe “Radyoloji Teknisyeni” ek göstergesi olan 3600 ek göstergenin tarafına uygulanması istemiyle yapmış olduğu başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldığına hükmetti. Mahkeme red işleminin iptaline karar verdi.Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ 3600 Ek göstergede kamu çalışanlarının mağduriyetlerini sonlandırmanın gayreti içerisindeyiz. Haksızlığa uğrayan çalışanlarımız adına mahkemelerde açtığımız davalarla bunu sonlandırıyoruz. Mağduriyetin tamamen sonlandırılması içinde 1. Derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili sözün hayata geçmesini bu konuda en kısa sürede düzenleme yapılarak sürecin tamamlanmasını istiyoruz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.