Türkiye Otizm Meclisi’nden Bursa’da yaşanmış olan trajedi sonrasında harekete geçti.

Bursa’da Bir Annenin Fiziksel Engelli Oğlunun Öldürmesi Olayının Yankıları Sürüyor

Türkiye’de geçtiğimiz hafta Bursa’da bir annenin, fizyolojik engelli oğlunun boğazını jiletle keserek öldürmesi ve peşinden da intihar etmesi vakasının yankıları sürüyor, sürecek. Yaşanan ağlatısal olayın sorumlusu kim? Olayın peşinden Türkiye Otizm Meclisi, 2 Haziran Pazar Günü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Çağrıda bulunmuş oldu. Açıklamada şu cümleler yer aldı: “Bursa İlimizde Engelli Evladı ile Birlikte Hayatına Son Veren Anne vakası ve son aylarda benzer vakalar hakkında. Bugün, devletimizde yaşanmış olan ağlatısal bir vaka hakkında derin üzüntümüzü paylaşmak ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması için atılması ihtiyaç duyulan adımlara dikkat çekmek amacıyla bu bildiriyi sizlerle paylaşmak istedik. Engelli çocuğunu öldürdükten sonrasında intihar eden bir annenin hikayesi hepimizi derinden sarsmıştır. Bu vaka, toplumumuzun en kırılgan kesimlerinden önde gelen engelli bireyler ve ailelerinin yaşamış olduğu zorlukların ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Otizm Meclisinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Davet

Bu ağlatısal vaka, cemiyet olarak daha çok çaba göstermemiz icap ettiğini acı bir halde hatırlatmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, ve ilgili bakanlıklara engelli bireyler ve ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirmek için daha etkin ve kapsamlı politikalar geliştirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Çağrımız: Psikolojik Destek Hizmetlerinin Artırılması: Engelli bireylerin ailelerine yönelik ruhsal destek hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu hizmetlere erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Ailelerin yaşadıkları stres ve zorluklarla başa çıkabilmeleri için tertipli ve kafi ruhsal destek sağlanmalıdır.

Maddi Destek ve Yardımların İyileştirilmesi: Engelli bireylerin bakımını üstüne alan ailelere yönelik maddi yardımların artırılması ve bu yardımların tertipli hale getirilmesi, ailelerin ekonomik sıkıntılarla başa çıkmalarına destek olacaktır. Bu mevzuda kapsamlı bir toplumsal destek ağı oluşturulmalıdır.

Engelli Aile Destek Merkezleri Kurulsun

Ülke genelinde, engelli bireylerin ve ailelerinin devamlı destek alabilecekleri merkezlerin kurulması. Eğitim ve Farkındalık Emek harcamaları: Toplum genelinde engelli bireyler ve onların ailelerine yönelik farkındalık emek harcamaları artırılmalı, toplumun bu mevzuda daha bilgili ve duyarlı hale gelmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, engelli bireylerin hakları ve ailelerin destek mekanizmaları mevzusunda bilgilendirilmesi için eğitim programları düzenlenmelidir.

Eğitim ve Bilinçlendirme Programları

Engelli bireylerin toplumda kabul görmesi ve desteklenmesi için kapsamlı eğitim ve bilinçlendirme kampanyalarının başlatılması.

Kriz Destek Hatları Kurulsun

Ailelerin acil durumlarda ulaşabilecekleri ve anında yardım alabilecekleri kriz destek hatlarının oluşturulması.

Yatılı psikiyatri üniteleri açılması

İhtiyaç duyulan durumlarda hususi gereksinimli çocuk/gençlerimizin tedavisini verebilecek yatılı psikiyatri üniteleri açılması gereklidir.(Sağlık Bakanlığının paydaş olması)

Engelli Bireylere Yönelik Hizmetlerin Geliştirilmesi

Engelli bireylerin toplumsal hayata katılımını kolaylaştıracak hizmetlerin ve altyapıların geliştirilmesi gerekmektedir. Engelli bireylerin eğitim, sağlık ve toplumsal hizmetlere erişiminin artırılması için kapsamlı politikalar oluşturulmalıdır.

Bakım Hizmetlerinin Yaygınlaştırılması

Engelli bireylerin bakımını üstüne alan aileler için geçici bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalı, bu sayede aileler nefes alma imkanı bulmalıdır. Aileler, evlatlarının kaliteli bakım alacağından güvenli olmalıdır.

Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin Geliştirilmesi

Engelli çocuklar için hususi eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin kalitesi artırılmalı ve erişilebilirliği sağlanmalıdır. Bu hizmetlerin yaygınlaştırılması, evlatların potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olacaktır. Bu vesileyle, yaşamını kaybeden anne ve evladımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

(BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)