Sağlık-Sen sendikası tarafınca Odyologların ve Odyometri kısmı çalışanlarının problemlerine çözüm aramak için toplantı düzenlendi.

Düzenlenen görüşmede konuşma icra eden sendika Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, “Bizim için sağlığın tüm branşları kıymetli, mühim. Tüm meslek gruplarına yönelik farkındalık yaratmayı ve hem maddi hem içsel olarak kazanımlar elde edilmesini amaçlıyoruz” dedi. Gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkan Mahmut Faruk Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Sinan Kuluöztürk, Mustafa Irgatoğlu, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Kadir Civelek ile Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği’ni temsilen Prof. Dr. Didem Türkyılmaz ile Dr. Öğretim Üyesi Belde Çulhaoğlu, Odyoloji Derneği’ni temsilen Uzm. Odyolog Şenol Kayapunar ve çeşitli hastanelerde vazife icra eden odyologlar ve odyometri teknikerleri katıldı.

Amacımız Farkındalık Yaratmak

Sağlık-Sen’in Genel Başkanı Doğan, Sağlık Bakanlığı’nda vazife icra eden tüm branşlar için toplantılar ve çalıştaylar halletmeye devam ettiklerini belirtti, “Bizim için sağlığın tüm branşları kıymetli, mühim. Bu yüzden tüm branşların sorunlarını ortaya koymak, sorunlara çözüm önerileri üretmek istiyoruz. Yaptığımız bu toplantılar sonucunda her bir branş için raporlar hazırlıyor, yetkililerle paylaşıyoruz. Tüm meslek gruplarına yönelik farkındalık yaratmayı ve hem maddi hem içsel olarak kazanımlar elde edilmesini amaçlıyoruz. Bugün de odyolog ve odyometri teknikeri arkadaşlarımızın sorunlarını tartışmak, çözüm önerileri üretmek için toplandık. İşitme olmadan konuşma olmaz. Bu cümle odyolog ve odyometri teknikeri arkadaşlarımızın ne kadar kıymetli bir iş yaptığını bizlere göstermektedir” dedi.

Sorunları Tüm Yetkililere Paylaşacağız

Düzenlenen toplantının arkasından izahat icra eden Genel Başkan, Arkadaşlarımız yaşamış olduğu sorunları söyledi. En büyük probleminin istihdam eksikliği olduğu ortaya çıktı. Odyologların aile sağlığı merkezlerinde, ilçe sağlık müdürlüğü ve cemiyet sağlığı merkezlerinde görevlendirilmelerinin yapılması gerekliliği konuşuldu. Ayrıca, işitme kabinlerinin oldukça eski olduğu ve sayısının yetersiz olduğu ön plana çıktı. Arkadaşlarımız yüksek lisans yapmış olduğu halde ücret farkı alamıyor, bu mevzu üstünde duruldu. Yenidoğan işitme taramada vazife alan arkadaşlarımızın ek ödemelerde riskli birim farkından yararlanamadığı da ortaya çıktı. Bunlar benzer biçimde birçok problemi masaya yatırdık. Sorunları rapor haline getirip Sağlık Bakanlığı başta olmak suretiyle tüm yetkililerle paylaşılacağız. Tüm sağlık profesyoneli arkadaşlarımızın yaşamış olduğu sorunların çözülmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)