Sağlıklı bir erişkin belirli bir dönem oruç tutmaya katlanabiliyor. Ancak uzmanlar, hasta ve aşırı yaşlıların, vücutlarında bozukluk yada yetersizlik olması sebebiyle, ilaçlarını aksatmaları durumunda oruç tutmaya dayanamayabileceği yada bozukluk ve yetersizliklerinin daha da artabileceğine dikkat çekiyor.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgay Çelik, Ramazan ayında doğru ilaç kullanımına ilişkin data vererek ilaç kullanımın aksatılmaması uyarısında bulunmuş oldu.

Hasta ve yaşlı kişilerin Ramazanda ilaç kullanmamasının hastalıkların alevlenmesine yada yeni hastalıkların tetiklenmesine, tedavinin durmasına, hastalıkların yine başlamasına yol açabileceğine dikkat çekti. Turgay Çelik, “Bilhassa, yaşlılık, hamilelik ve emzirme şeklinde bazı hususi sağlık durumlarında ve hastalıkların iyileşme dönemlerinde oruç tutma başka bir zamana ertelenebilir. Aksi durumda, orucun, sağlık durumunu kötüleştirebileceği yada hastalık sürecini uzatabileceği unutulmamalıdır” dedi.

“İlacı Saatinde Almak Hayati Ehemmiyet Taşıyabilir”

Hekimlerin hastanın ilacını “vücutta hastalığı tedavi edecek oranda olmasını sağlayacak şekilde” yazdığını ifade eden Turgay Çelik, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İlaç alım saatinin ertelenmesi, vücuttaki ilaç miktarını azaltır. Ramazanda, bilhassa kalp, şeker, hipertansiyon, astım, tiroid, romatizma, kanser, epilepsi şeklinde kronik hastalıkları olan kişilerin ilaçlarını aksatmadan almaları dirimsel ehemmiyet taşır. Kronik hastalığa bağlı devamlı ilaç kullanımı ihtiyaç duyulan kişilerin, ilaç saatlerini değiştirirken kesinlikle doktorlarına danışması gerekir. Bu durumlarda, ilk olarak doktorunuzun sağlığınızın oruç tutmaya uygun olup olmadığını ortaya koyması gerekir. Doktorunuzun oruç tutmanıza izin vermesi halinde, ilaç saatleri onun önerisine nazaran planlanmalı ve sürdürülmelidir. Ayrıca, dengeli ve ölçülü beslenmeye ve kafi sıvı almaya da itina gösterilmelidir.”

Mutlaka Oruç Tutmak İstiyorsanız Doktorunuza Danışın

“Eğer hastalığınız tedavi edildiyse, daha iyi hale geldiyse, o vakit hekiminizle konuşarak, sahurda ve iftarda ilaçlarınızı kullanarak orucunuzu tutabilirsiniz” diyen Turgay Çelik, şunları kaydetti:

“Ancak oruç tutmak hastalığı artırıyorsa ve değişik hastalık emareleri göstermeye başladıysa, kesinlikle oruç tutmayı ertelemek yada bırakmak gerekir. Günde 2 yada 3 kez alınan ilaçlarla devam eden tedavilerde, bunların yerini değişiklik yapmak mümkün olmadığı için orucu bırakmak gerekir. İlaçlar belirli saatlerde belirli aralıklarla alınmak zorundadır. Gün içinde alınan ilaç var ise yada sıkıntılar ortaya çıkmaya başladığında alınan ilaçlar var ise, o vakit oruç kesinlikle ertelenmeli yada bırakılmalıdır. Her şeye karşın oruç tutma isteği var ise doktor kontrolünde hastalık durumu ve ilaç dozajı gözden geçirildikten sonrasında oruca başlanmalıdır.”

“Oruç Bebek Gelişimine Zarar Veriyor”

Hamileler ve emzirenlerin oruç tutmasına ilişkin de uyarılarda bulunan Prof. Dr. Turgay Çelik, “Hamileyseniz yada emziriyorsanız oruç tutmamalısınız. Oruç tutmayı doğum sonrasına yada emzirme süreci sonrasına erteleyebilirsiniz. Çocuk ve kendisi için annenin, iyi ve besin kıymeti yüksek gıdaları alması ve su tüketmesi gerekir. Hamilelerin oruç tutmasının, bebek gelişimi üstünde ciddi sağlık sorunları oluşturduğu değerlendirilmektedir. Anne-bebek sağlığı ve gelişimi için bu dönemlerde oruç kesinlikle ertelenmelidir” diye konuştu. Yine de oruç tutmayı tercih edenler için de önerilerde bulunan Turgay Çelik, şu şekilde devam etti: “Doktor kontrolünde güneş batımı ile doğumu içinde besin kıymeti yüksek yiyecek ve kafi içecek almaya oldukça itina gösterilmesi gerekir. Bilhassa, oruçlu dönemde aşırı fizyolojik aktivitelerden uzak durmaya itina gösterilmelidir. Bu dönemde bebek hareketlerinde azalma, baş dönmesi, bitkinlik, bulantı yada kusma emareleri gözlendiğinde oruç bırakılmalı ve derhal doktor kontrolü ve desteğine geçilmelidir. Bu arada hamilelik döneminde aslına bakarsanız iyi beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesine itina gösterilmeli ve gerekirse ilgili uzman hekimlerden yardım alınmalıdır.”

Oruç Tutarken Bunları Yaşıyorsanız Mutlaka Doktora Başvurun

Oruç tutarken açlık sebebiyle hastalık hissedilebileceğini sadece bazı durumların hastalık emaresi olabileceğini belirten Prof. Dr. Turgay Çelik, şu durumlarda doktora başvurulması icap ettiğini kaydetti:

  • İstirahatle azalmayan bitkinlik, baş dönmesi var ise, düşük tansiyona bağlı olabilir.
  • Bulantı, baş dönmesi ve odaklanma problemi var ise, susuz kalmaya yada ve azca sıvı alımına bağlı olabilir.
  • Ramazanda azca sıvı alımına bağlı böbrek taşı oluşma riski ve emareleri artabilir.
  • Oruç esnasında kabızlık, fena sindirim ve mide ekşimesi şeklinde emarelerle sık olarak karşılaşılır. Bunların sıklığını azaltmak için sıhhatli ve doğru beslenme gerekir.
  • Bir çok şahıs oruç tutarken baş ağrısı ve migren şeklinde belirtilerin bulunduğunu belirtir: Bu belirtilerin geçmemesi ve artması halinde doktora başvurulmalı.
  • Oruç esnasında aşırı spor ve fizyolojik aktiviteden uzak durmak gerekir. Buna karşın, spor yapılması lüzumlu ise günün sonunda hafifçe spor yapılması tavsiye edilir.