Organ nakli olmuş hastalar, tedavi olacak hastane bulmakta büyük güçlükler yaşadıklarını belirterek, ““Bu organlar yaşamasın mı “ diye isyan etti. 

Kendilerini hayata bağlayan organları yaşatmak için ömürboyu tabip kontrolü altında olması ihtiyaç duyulan organ nakli hastaları, nakilden bir yıl sonrasında takip edilebilecekleri hastane bulmakta büyük güçlük çekiyor. Hastalar, “Bizim organlarımız yaşamasın mı?” diye isyan ederken Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan Organ Nakli ve Diyaliz Dayanışma Derneği Pınar Dülger, probleminin dirimsel boyutta bulunduğunu söylemiş oldu. 

Organ Nakli ve Diyaliz Dayanışma Derneği organ bağışı ve organ nakli mevzularında mühim emek harcamalar yapıyor

Nakil Hastaları Naklin 2. Senesinde Tedavi Olacak Hastane Bulamıyor, Geceliğine 13 bin İsteyen Hususi Hastane Var

Dülger, şunları söylemiş oldu, “Ben İstanbul’da bir zincir hastanede böbrek nakli ameliyatı oldum. İlk yıl yalnız muayene tutarı aldılar, onun haricinde yatarak tedaviden ödeme almadılar. Ancak ikinci yıl (2016 senesinde) gecelik yatış tutarı almaya başladılar.  Ne yazık ki şu anda nakil ameliyatını meydana getiren hastaneler, naklin ikinci senesinde organ nakli hastalarından yatış ve muayene tutarı talep ediyorlar. Nakil hastaları geceliği 10-13 bin TL’yi gören tedavi ücretlerini ödemekte güçlük çekiyorlar” 

 

Yasal Olarak Fark yada Katkı Payı Alma Hakları Yok

“Yasal olarak organ nakli ve kanser hastalarının hususi hastanelerde hiçbir katkı oranı ödememeleri gerekiyor. Hususi hastanelerin istediği bu ücretler sebebiyle organ nakil olan hastalar, tedavileri aksadığı yada geciktiği için organlarını yitirme riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Şu sebeple tedavi olacak merkezi hastane hastane gezerek bulmaya çalışıyorlar” 

Üniversite ve kamu hastaneleri, “Biz Nakil Yapmadığımız Hastaya Bakamayız” 

“Bazı üniversite ve kamu hastaneleri ise, “Biz nakil yapmadığımız hastaya bakmayız” diyerek hastayı kapıdan çeviriyorlar. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun nakil hastalarının hayatlarını riske sokan bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyoruz”

Organ Bağışı ve Organ Nakli Ameliyatları Süreçlerinde Yaşanan Sorunlar Nedeniyle Hastalar Hususi Sektöre Yönlenmek Zorunda Kalıyor

Türkiye’de organ bağışlarının ve beyin ölümü bildirimlerinin oldukça düşük olması, birçok üniversite ve devlet hastanelerinde nakil öncesi, nakil ve nakil sonrası süreçlerini yürütecek kafi uzman kadronun bulunmaması, canlıdan canlıya nakil süreçlerindeki problemler, organ bekleyen hastaları, hususi hastanelerde nakil olmaya itiyor. Ve bunun sonrasında da hastaların takip sorunları başlıyor.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)