TÜİK tarafınca açıklanan enflasyon verilerini değerlendiren HEP-SEN, “Maalesef bu hesaplamalar üstüne devletin memuru, 2024 Mart yoksulluk sınırı olan 54.700,32 TL’nin altında ücret almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir” dedi. 

HEP-SEN, enflasyon verileri ve kamu çalışanı maaşları üstüne şu açıklamayı yayınladı,

TÜİK verilerine bakılırsa; Mart 2024 enflasyonu %3,16 olarak açıklanmıştır.Enflasyon farkı %0,06 ‘dır. Toplu Sözleşme zammı (%10) + Mart enflasyonu %3,16 ile enflasyon farkı %10,06 olarak açıklanmıştır .

Devletin Memuru Yoksul Olamaz

Hep-Sen Mali Danışmanlarımız tarafınca hesaplanmıştır.

Memurların alacağı zam oranı net (Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) olarak temmuz ayında açıklanacaktır. Maalesef bu hesaplamalar üstüne devletin memuru, 2024 Mart yoksulluk sınırı olan 54.700,32 TL’nin altında ücret almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir. Yoksulluk sınırı üstünde emekliliğe yansıyan eğitimin ve mesleklerin getirmiş olduğu fark olarak insan onuruna yakışır bir ücretlendirme politikası gözetilene kadar “Devletin Memuru Yoksul Olamaz” söylemimiz devam edecektir ek olarak 7/24 hizmet veren sağlık emekçileri yoksuldur ve yoksulluk sınırında insan onuruna yaraşır bir ücret almak için de halâ savaşım etmektedir. Mart 2024 enflasyon: %3,16 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yılı için enflasyon tahminini % 44,19 olarak açıklamıştır. Her geçen ay TCMB enflasyon verilerini yukarı yönlü olarak çoğaltmak zorunda kalmaktadır”

Memur Maaşlarına Yapılacak Enflasyon Farkı Zammı Yetersiz Kalacak

“Bu durumda, kamu çalışanı maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı zammının da yetersiz kalacağı apaçık ortadadır. Memurların enflasyona ezdirilmesi, hem memurların hem de ailelerinin yaşam standardını düşürmektedir. Her geçen gün gıdadan akaryakıta, giyimden enerjiye her ürüne 2 senelik süreçte Toplu Sözleşme masasında meydana getirilen zam oranından daha oldukca zam yansımaktadır. Ilk olarak, enflasyonun hızla artan maliyetlere yetişemeyen maaşlar üstündeki baskısının, kamu çalışanı ve ailelerinin yaşam standardını düşürmektedir. Toplu Sözleşme masasının daha sık toplanması, ekonomik değişikliklere daha süratli adapte olunabilmesi açısından önemlidir. Sağlık profesyonellerinin alım gücünün erimesi ve memurların refah payını alamamaları, adaletsiz ekonomiyi göstermektedir. Bu noktada, Toplu Sözleşme zammının ve enflasyon farkının gerçek enflasyona uygun olarak belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca, sarı sendika ve Toplu Sözleşme masasındaki hayal kırıklığına dikkat çekerek, memurların çıkarlarını korumak için çaba sarfetmek adına daha etkili adımlar atılmalıdır. Son olarak, enflasyon farkının bir tek bir kazanım değil, emeğin karşılığı olduğu ve gerçek enflasyon sayılarından sapmamalıdır. Memur enflasyon zammı için, TÜİK verileri baz alınmaktadır. Enflasyon farkı; ZAM yada KAZANIM değildir. Ayrıntılar; hepsen.org.tr/duyurular/TUIK Hep-Sen Mali Danışmanlık Bilgilendirme hepsen.org.tr/mali-maas-dani“Devletin Memuru Yoksul Olamaz!” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)