Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile iki günlük yönetimsel izin eklenmesi sonucunda Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığı açıklandı. Hekimsen, mevzuyla ilgili bir açıklamada bulunarak, hekimlerin ve sağlık çalışanları ve dinlence yapamayacağını ve düşük ücretlerle bayramda mesai yapacaklarını altını çizdi.

Sağlıkta Ucuz İş Gücü Vurgusu

Açıklamada, “Bu süre zarfında, bilhassa sağlık kurumları başta olmak suretiyle birçok kamu mensubu dinlence yapamayacak ve hizmet vermeye devam edecek. Sağlık kurum ve müesseselerinde vazife meydana getiren doktor ve sağlık çalışanları, fazla mesai kurallarına bakılırsa ücretlendirilmek yerine düşük nöbet ücretleriyle çalıştırılmaktadır. Bu durum, eğitimli sağlık çalışanının emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması ve değersizleştirilmesi anlamına gelmektedir. Düşük ücretle çalışacak ve dinlenme imkanı bulamayacak doktor ve sağlık çalışanları için ücretlerde iyileştirme yapılması ve dinlence sonrası izin verilmesi benzer biçimde mevzuları içeren bir mevzuat değişikliğine gerekseme duyulmaktadır. Hekimsen olarak, Kurban Bayramı öncesi sağlık çalışanları ve dinlence yapamayan öteki kamu çalışanları için süratli bir mevzuat düzenlemesi talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yurttaşlara Davet: Acil Servisler Acil Durumlar İçindir

Hekimsen bayram tatillerinde ülke çapında acil servislerde, nüfusun 2-3 katı kadar hasta muayene edilmesinin, doktor ve sağlık çalışanlarını zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, “Bu nedenle, halkımızı “acil servisler acil durumlar içindir” diyerek itidale çağrı ediyoruz. Mevzuat değişikliklerinin süratli bir halde hayata geçirildiğine birçok kez tanık olduk. Bu bağlamda, sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve iyileştirilmesi adına lüzumlu adımların atılmasını bekliyoruz.” dedi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)