Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız, son yılların moda hastalığı güzellik takıntısı hakkında mühim bilgiler verdi.
Dış görünüşe verdiğiniz ehemmiyet aslen ruhsal bazı problemlerinizin dışa vurumu mu ? Güzellik takıntısı, ruhsal bir probleminin emaresi olabilmektedir. Bu takıntı, kişinin kendi görüşünü yada başka kişilerin görünüşü ile aşırı meşgul olma halidir. Genellikle muhteşem bir görünüm, cilt, vücut yada yüz şekli arayışıyla ilişkilendirilir. Güzellik takıntısına haiz olan bireyler belli bir güzellik standardına uyma ve bu standardı soruşturma çabası içinde olurlar. Bu durum kişinin kendisini devamlı eleştirmesini, aynalara devamlı bakmasını, cilt bakım ürünlerinin aşırı satın alınması ve güzel duyu operasyonlar benzer biçimde güzellikle ile ilgili aşırı davranışları ihtiva eder.

Güzellik Takıntısı Psikolojik Sağlığı Olumsuz Etkileyebilir

Güzellik takıntısı, kişinin ruhsal sağlığını negatif etkileyebilir ve hem de ciddi ruhsal sorunların emaresi de olabilir. Bu takıntıya haiz olan bireyler çoğunlukla düşük özsaygı, anksiyete, depresyon ve kendine güvensizlik hissi yaşayabilir. Güzellik takıntısının sebepleri olarak bilhassa günümüzde toplumsal medya büyük seviyede rol oynamaktadır. Sosyal ve kültürel baskılar, kişisel deneyimler ve genetik faktörlerde etkili olmaktadır.  Sosyal medya, çoğu zaman kusursuz ve gerçekçi olmayan güzellik standartları sunar. Bu durum, insanların kendi görünümleri hakkında negatif hissetmelerine niçin olabilir. Üstelik insanların başkalarıyla devamlı karşılaştırmalarına sebep olabilir. Bu durum ise yetersizlik ve düşük kişilik saygısı duygularına yol açabilir.

Sosyal Medyayı Bilinçli Şekilde Kullanın

Uzman Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız,” Güzellik takıntısı, ferdin kendisini devamlı olarak kusursuzlaştırma ve mükemmelleştirme çabasıyla stres ve kaygı düzeyinin yükselmesine sebep olabilir. Dolayısıyla toplumsal medya kullanımı güzellik takıntısı ve gövde memnuniyetsizliği benzer biçimde sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, toplumsal medyayı bilgili bir halde kullanmak ve gerçekçi olmayan güzellik standartlarına karşı eleştirel bir bakış açısına haiz olmak önemlidir.”dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)