Göz tansiyonu, göz sağlığı için ciddi bir risk oluşturabilir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile görme kaybını önlemek mümkündür. İlaçlar ve cerrahi müdahale şeklinde yöntemlerle tedavi edilebilen bu hastalık hakkında data sahibi olmak önemlidir.

Glokom Nedir ve Neden Önemlidir?

Glokom, halk içinde yaygın olarak malum adıyla göz tansiyonu, zamanında tedavi edilmediğinde yada dikkatsizlik edildiğinde kalıcı görme yitirilmesine niçin olabilen ciddi bir göz hastalığıdır. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, glokomun erken evrelerinde çoğu zaman emare göstermediğini ve tertipli göz muayenesinin, görme kaybı yaşanmadan ilkin glokomun tespit edilmesinin tek yolunu oluşturduğunu belirtti.

Glokomun Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Göz tansiyonunun, göz içindeki sıvı basıncının normalin üstünde seviyelere çıkması sonucunda göz sinirlerinin zarar görmesiyle karakterize edildiğini ifade eden Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, glokomun ortaya çıkmasında yaş faktörü, ailede glokom öyküsü, gözde odaklanma sorunları, kortizon kullanımı, ince kornea yapısı, dolaşım bozuklukları, diyabet, hipertansiyon ve migren şeklinde etmenlerin rol oynadığını altını çizdi.

Glokom Tedavisi ve Önemi

Göz tansiyonunun tedavisinin, hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine bakılırsa değiştiğini dile getiren Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, tedavinin temel amacının hastalığın ilerlemesini durdurmak ve hastayı görme kaybından korumak bulunduğunu söylemiş oldu. Tedaviye geç kalındığında ise gerçekleşmiş görme kayıplarının geri alınamayacağını belirtti.

İlaç Tedavisi ve Cerrahi Müdahale

Glokom hastalığının yaygın tedavi yönteminin göz damlası bulunduğunu belirten Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, göz damlası kullanımının, yüksek göz içi basıncını düşürerek görme sinirlerine gelecek ziyanı engellediğini deklare etti. Ancak ilaç tedavisinin yetersiz kalmış olduğu durumlarda yada ilaca karşın ilerleme gösteren vakalarda cerrahi müdahalenin gündeme gelebileceğini beyan etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)