Modern yaşamla beraber daha sık görülen göz kuruluğu hakkında uzmanlar informasyon verdi.

Ofis emek verme modelinin ve akıllı aygıt kullanımının yaygınlaşması gözlerde kuruluk, batma, yanma ve kızarıklık şeklinde şikayetlere sebep olabiliyor. Göz kuruluğunun günümüzde görülme sıklığının yüzde 70’lere kadar yükseldiğine belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Telefon, tablet, laptop şeklinde akıllı cihazların yoğun kullanımı, klimalı ortamda çalışmak, yeterince sıvı tüketmemek, çeşitli sistemik hastalıklar ve sistemik hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar göz kuruluğuna yol açıyor. Göz kuruluğunu değişik içeriklere haiz destekleyici yapay gözyaşı ürünleri ve lazer uygulamaları ile etkin bir halde yönetebilmek mümkün” dedi. Göz yüzeyinin yeterince nemlenmemesiyle ortaya çıkan göz kuruluğu, kimi zaman gözyaşındaki üretim azlığıyla kimi zaman de gözyaşının kaybıyla yada kuruluğa niçin olabilecek ikincil faktörlerle ilişkili olarak gelişebiliyor. Göz kuruluğunun etkin bir halde yönetildiğinde şikayetlerin azaldığını özetleyen Uslu, “Ancak sürekliliği olan kesin ve sabırlı bir tedavi yönetimiyle bu problemi yaşam boyu denetim altına almak mümkün” diye konuştu.

Göz Kuruluğundaki Belirtiler Kişiden Kişiye Değişiyor

Göz kuruluğunun altyapısına ve birlikte rol alan hastalıklara nazaran belirtilerin de değişkenlik gösterdiğini paylaşan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Hastaların şikayetleri genel olarak batma, yanma, kızarıklık, bulanık görme, gün sonuna doğru fena görme ya da iritasyon şu demek oluyor ki yabancı cisim firar etmiş şeklinde hissetme şeklinde oluyor” dedi. Göz kuruluğu emareleriyle doktora başvuran hastalarda kati tanı için ilk olarak hikayesinin dinlenmesinin mühim bulunduğunu hatırlatan Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Bir sonraki adımda biyomikroskop adlı cihazda hastanın göz yüzeyi ve göz kapağındaki bazı bulgular inceleniyor. Sonrasında ise flourescein boya testi var. Bu kontrol, gözyaşı tabakasının boyanması suretiyle gözyaşının dağılma zamanına bakılması için yapılıyor. Ayrıca bazı kliniklerde gözyaşı film tabakasını görüntüleyen meibography cihazıyla gözdeki meibomian bezlerinin ve gözyaşı kalitesinin ölçümleri de sağlanıyor” diye konuştu.

Göz kuruluğunun tedavisinde suni gözyaşı da kullanılıyor

Yapay gözyaşının tamamen tabip denetiminde kullanılması ihtiyaç duyulan bir ürün bulunduğunu paylaşan Uslu, “Bir çok damla ve jel formunda olurken, her birinin içerikleri ve kompozisyonları birbirinden değişik. Standart bir kullanımı yok; tabip denetiminde, günlük 2 defadan 5 defaya kadar kullanılabiliyor” şeklinde konuştu.

Göz kuruluğu “yönetilebilir” bir problem

Göz kuruluğuna tedavi edilebilir demenin pek doğru olmadığını, şu sebeple göz kuruluğuna yol açan ve altta yatan sebeplerin yaşam boyu sürebildiğini belirten Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Dolayısıyla tedavi edilebilir demek yerine ‘yönetilebilir’ bir problem demek daha doğru bir yaklaşım. Altta yatan faktörler ya da çevresel koşullar denetim altında tutularak ve gözyaşı destekleyici tedaviler sürdürülerek, lazer tedavilerinden faydalanılarak şikayetlerin azalması ve göz kuruluğunun etkin yönetimi mümkün” açıklamasında bulunmuş oldu. (BSHA)