Glokom hızla ilerleyen ve körlüğe neden olabilen bir göz hastalığı. Uzmanlar, hastalığın emaresi ve tedavisi hakkında data verdi.

Çoğunlukla geri dönüşü olmayan görme yitirilmesine ve körlüğe neden olan bir küme göz rahatsızlığı olan Glokom ne yazık ki kıymetli görme kaybı oluşana kadar yavaş yavaş ve fark edilmeden aşama kaydediyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İhsan Yılmaz erken teşhis ve tedavinin tehlikeli sonuç bulunduğunun altını çizerek “Mühim görme kaybı oluşmadan evvel glokom teşhisinin konulabilmesi için sistemli göz muayeneleri kanalıyla erken teşhis oldukça değerlidir. Göz muayenesi esnasında göz hekiminiz göz basıncını pahalandırmak, optik hududu incelemek ve çevresel görüşünüzü ölçmek için çeşitli testler yapabilir.” dedi.

Glokom nedir?

Glokom, optik sona ziyan veren, çoğunlukla geri dönüşü olmayan görme yitirilmesine ve körlüğe neden olan bir küme göz rahatsızlığıdır. Ekseriyetle “görmenin sessiz hırsızı” olarak anılan glokom, kıymetli görme kaybı oluşana kadar tipik olarak yavaş yavaş ve fark edilebilir semptomlar olmadan ilerler. Bu, erken teşhis ve tedaviyi görmenin korunmasında tehlikeli sonuç hale getirir.

Glokom çeşitleri nedir?

Glokomun çeşitli cinsleri vardır, lakin iki ana kategori açık açılı glokom ve açı kapanması glokomudur.

1. Açık açılı glokom: En sık görülen glokom tipidir ve göz içindeki drenaj açısının açık kalması lakin vakitle aktifliğinin azalmasıyla ortaya çıkar. Sonuç olarak, göz içinde sıvı birikerek basıncın artmasına ve optik sonun hasar görmesine niçin olur.

2. Açı kapanması glokomu: Daha azca görülen bu glokom tipinde gözün drenaj açısı tıkanarak göz basıncının ani artmasına niçin olur. Bu, şiddetli göz ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve bulanık görme suretiyle semptomların süratli bir halde ortaya çıkmasına niçin olabilir.

Risk faktörleri nedir?
Aşağıdakilerde dahil olmak suretiyle çeşitli faktörler glokom gelişme riskini artırabilir:

• Yaş: Glokom, beşerler yaşlandıkça, bilhassa de 60 yaşından sonrasında daha yaygın hale gelir.

• Aile hikayesi: Glokomlu yakın bir akrabaya haiz olmak, bu durumun gelişme riskini artırır.

• Etnik köken: Afrika, Hispanik ya da Asya kökenli bireylerin belli glokom tiplerine yakalanma riski daha yüksektir.

• Tıbbi durumlar: Diyabet, kalp hastalığı ve yüksek gerilim suretiyle makul tıbbi durumlar glokom riskini artırabilir.

• Göz hastalıkları: Miyopluk, göz yaralanmaları ve kronik göz iltihabı suretiyle durumlar glokom riskini artırabilir.

Belirtileri nedir?

Erken evrelerde glokomun birden fazla zaman hiçbir semptomu yoktur, bundan dolayı nizamlı göz muayeneleri erken teşhis için oldukça kıymetlidir. Durum ilerledikçe emareler şunları içerebilir:

• Çevresel görüşte kademeli yitik

• Bulanık görüş

• Işıkların çevresinde haleler

• Şiddetli göz ağrısı

• Bulantı ve kusma (akut açı kapanması glokomu vakalarında)

Glokom Teşhis ve tedavisi için neler yapılmalı?

Kıymetli görme kaybı oluşmadan evvel glokom teşhisinin konulabilmesi için nizamlı göz muayeneleri kanalıyla erken teşhis oldukça kıymetlidir. Göz muayenesi esnasında göz hekiminiz göz basıncını kıymetlendirmek, optik sonu incelemek ve çevresel görüşünüzü ölçmek için çeşitli testler yapabilir.

Glokom tedavisi, optik sonun daha çok hasar görmesini önlemek için göz içi basıncını düşürmeyi maksatlar. Bu şu formda başarılabilir:

• İlaçlar: Göz içi basıncını düşürmek için göz damlası ya da ağızdan alınan ilaçlar reçete edilebilir.

• Lazer tedavisi: Lazer trabeküloplasti ya da iridotomi suretiyle prosedürler gözden sıvı drenajının güzelleştirilmesine destek olabilir.

• Cerrahi: Kimi durumlarda, göz basıncını düşürmek için yeni bir drenaj kanalı oluşturmak ya da drenaj aygıtları implante etmek için cerrahi prosedürler lüzumlu olabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)