Tepe Servis ve Yönetim; Ankara, Mersin, Yozgat, Isparta ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastaneleri’nde yapmış olduğu emek harcamayı şimdi de Gaziantep Kent Hastanesi’ne taşıdı.

1875 yatak kapasiteli Gaziantep Kent Hastanesi’nin Destek Hizmetleri yönetimini üstüne alan Tepe Servis ve Yönetim; sanayi uygulamaları ışığında hizmetlerini sürdürüyor.  Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Levent Güler, “Sağlık kurumlarının Destek Hizmetleri yönetiminin bilgili ve tüm kurallara uygun olarak yapılması oldukca mühim. Kent Hastaneleri’nin destek hizmetleri yönetimindeki uzmanlığımızla, hasta ve hastane ihtiyacına yönelik kapsamlı hizmetler geliştiriyor,  sağlık sektöründe bilhassa tercih ediliyoruz” dedi.

Kent Hastaneleri’nin fiziki büyüklükleri, yatak kapasiteleri ve günlük hasta sayılarının yüksek olması, bu merkezlerde destek hizmetleri yönetiminin önemini arttırıyor. Her gün on binlerce kişinin sağlık hizmeti almış olduğu Kent Hastanelerinde; hasta taşıma, yönlendirme, refakat, resepsiyon, temizlik, ilaçlama ve atık yönetimi şeklinde alanlarda yoğun bir gerekseme oluşuyor.

Tepe Servis ve Yönetim Ankara Mersin Yozgat Isparta ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanelerinde yapmış olduğu emek harcamayı şimdi de Gaziantep Kent Hastanesine taşıdı

Ankara, Mersin, Yozgat ve Isparta Kent Hastaneleri’nde sunmuş olduğu destek hizmetlerle bu alandaki uzmanlığını ortaya koyan, son dönemde de Başakşehir Çam ve Sakura ile Gaziantep Kent Hastaneleri’nde tercih edilen Tepe Servis ve Yönetim; hastaların en süratli ve güvenli yoldan sağlık hizmetine ulaşabilmesi için, insan odaklı, hasta psikolojisi ve mahremiyetine ehemmiyet veren, hasta ve hastane ihtiyacına yönelik kapsamlı hizmetler geliştiriyor. Devamlı eğitimlerle personelin verimliliğini ve hizmet standardını arttırıyor.

Türkiye’nin dört bir tarafındaki Kent Hastaneleri’nde hizmet tecrübesi

Türkiye’nin ilk üç Kent Hastanesi olan Yozgat, Mersin ve Isparta Kent Hastaneleri’nde temizlik, oda destek, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon ve taşıma, atık yönetim,  çamaşır, otopark, yiyecek ve yemekhane, güvenlik, ilaçlama ve teknik hizmetleri sunan Tepe Servis ve Yönetim; hemen sonra Ankara Kent Hastanesi’nin de temizlik ve oda destek, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon ve taşıma, atık yönetim,  çamaşır, otopark, yiyecek ve yemekhane, güvenlik, ilaçlama hizmetlerini üstlendi. Tepe, halen Isparta ve Gaziantep Kent Hastaneleri’nin temizlik, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon ve taşıma, atık yönetim,  çamaşır, otopark, yiyecek ve yemekhane, güvenlik, ilaçlama, teknik hizmetlerini yürütüyor.

Entegre tesis yönetimi kapsamında müşterilerinin tüm gereksinimlerine tek çatı altında çözüm üreten, yüzde 100 yerli sermayeli Tepe Servis ve Yönetim, hizmet verdiği Kent Hastaneleri arasına İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni ekledi. Hem İstanbul hem de Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı sağlık merkezlerinden kabul edilen Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nin medikal olmayan destek hizmetler yönetimi, artık Tepe Servis ve Yönetim kalitesiyle yürütülüyor. Tepe; Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde temizlik, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon ve taşıma, atık yönetimi ile ilaçlama hizmetleri veriyor.

“Gaziantep’te hizmetlerimizi en yüksek düzeyde sunmak için çalışıyoruz”

Tepe Servis ve Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Levent Güler, sirkülasyon oldukça yüksek olduğundan temizlik ve hijyen mevzusunun bilhassa ön plana çıkmış olduğu kent hastanelerinde hizmette kalite standardını arttırmaya yönelik mühim emekler yaptıklarını belirterek şunları söylemiş oldu:  “Tepe Servis ve Yönetim olarak, 1875 yatak kapasitesi ve 680 bin metrekare kapalı alana haiz olan Gaziantep Kent Hastanesi’nin destek hizmetlerini en iyi sanayi uygulamaları ışığında sürdürüyoruz. Kent hastanelerinde hizmetlerimizi en yüksek düzeyde sunmak için tüm kanunlar, yönetmelikler, yürürlükte olan en iyi uygulamalar, sağlık ve güvenlik kuralları ile kararnameleri takip ediyoruz. Sağlık kurumlarının Destek Hizmetler yönetiminin bilgili ve tüm kurallara uygun olarak yapılması büyük bir ehemmiyet arz ediyor. Tepe Servis ve Yönetim olarak bu bilinçle kent hastanelerinde hizmette kalite standardını mühim seviyede arttırmak için çeşitli emekler yapıyoruz, hizmetler geliştiriyoruz. Medikal olmayan destek hizmetler süreçlerinin belgelendirilmesi ve sunduğumuz hizmetlere özgü eğitimlerin verilmesi için Sağlık ve KYS Profesyonelleri ile Kamu Hususi Ortaklığı çerçevesinde etkili ve kıvanç derecesi yüksek emekler yürütüyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)