Epilepsi nöbetlerinde meydana getirilen yanlış müdahaleler hastalara zarar verebilir! İşte doğru yaklaşımlar.

Tokat Atmak: Yanlış!

Bilhassa sokaklarda sıkça rastlanan ve yanlış bir inanışa dayanan bu müdahale yöntemi, hastaya herhangi bir yarar sağlamazken, aksine travmalara niçin olabilir. En uygun müdahale, hastayı yatırıp yan çevirerek beklemektir. Böylece tükürük ve salya organik bir halde akarken, solunum yolu problemleri önlenebilir.

Üstüne Su Dökmek: Yanlış!

Bu müdahale yöntemi, çoğu zaman çevredeki insanoğlu tarafınca denense de hiçbir şekilde yarar sağlamaz. Aksine, hastanın solunumunu engelleyebilecek şekilde su kaçmasına yol açabilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, hastanın boğazını sıkan giysileri gevşetmek ve sakin bir halde davranarak başını yere çarpmasını önlemektir.

Hastaları Yerinden Kaldırmak: Yanlış!

Epilepsi nöbeti esnasında meydana getirilen hatalardan biri de hastayı yerinden kaldırmaya çalışmaktır. Bu durum, hastanın yaygın kasılmaları sebebiyle düşerek ciddi yaralanmalara yol açabilir. Eğer hasta tehlikede değilse, en doğru müdahale hastayı yan çevirerek atağın geçmesini beklemektir.

Sarımsak/Soğan Koklatmak: Yanlış!

Nöbet esnasında sarımsak yada soğan koklatmanın herhangi bir faydası yoktur. Aksine, bu durum hastanın solunum yolunu tıkayarak dirimsel risklere yol açabilir. Bu nedenle, bu biçim girişimlerden kaçınılmalıdır.

Ağızlarına Çatal/Kaşık/Parmak Sokmak: Yanlış!

Epilepsi ataklarında görülen çenede kilitlenme durumunda hastanın ağzını açmaya çalışmak, çoğu zaman zararı dokunan olabilir. Bu müdahaleler, diş kırılmasına yada ağız içi yaralanmalara niçin olabilir. En doğru yaklaşım, hastayı yan çevirerek kasılmanın sonlanmasını beklemektir. Bu çoğu zaman birkaç dakika içinde gerçekleşir ve hastanın çenesi de gevşer (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)