Bahar dizisi, 26 Mart Mor Gün’de epilepsi hastalarına yönelik farkındalık oluşturmak için Epilepsi İçin Bak kampanyasına destek verdi.

Dizinin son bölümünde, epilepsi hastalarının toplumsal hayatlarında karşılaşmış olduğu önyargılara dikkat çeken afişler kullanıldı. Afişlerde “Çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından ön yargıları sebebiyle hastalık duyanların oranı yüzde 60. Sen onlardan olma! #GerçeğiGör” mesajı yer aldı.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Nerses Bebek, dizide yer edinen farkındalık mesajlarının önemini altını çizdi. Bebek, “Ülkemizin sevilerek takip edilen yapımlarından Bahar dizisinde epilepsi farkındalık mesajlarının yer alması ön yargılarla mücadelemiz için oldukça mühim. MF Yapım’a, Bahar dizisi oyuncularına ve tüm ekibe epilepsi farkındalığı için verdikleri bu destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Epilepsi İçin Bak kampanyası hakkında:

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafınca sekiz senedir sürdürülen Epilepsi İçin Bak kampanyası, epilepsiyle ilgili toplumdaki önyargılarla savaşım ediyor. Kampanya ile ülkemizdeki 1 milyon epilepsili ferdin, önyargılar sebebiyle evlenmekten çalışmaya kadar toplumsal yaşamın her alanında yaşamış olduğu zorluklarla ilgili bilinçlendirme emekleri yapılıyor.

Siz de epilepsi farkındalığına destek olmak için:

  • ‘Mor Gözlük’ filtre linkiyle fotoğrafınızı ve farkındalık mesajlarınızı paylaşabilirsiniz.
  • Epilepsi ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak için Türk Epilepsi ile Savaş Derneği: URL Türk Epilepsi ile Savaş Derneği internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • #EpilepsiFarkındalıkGünü ve #EpilepsiİçinBak hashtag’lerini kullanarak toplumsal medyada farkındalık oluşturabilirsiniz.

Epilepsi hakkında:

Epilepsi, beynin elektriksel aktivitesinde ani ve geçici bir bozukluğun niçin olduğu bir nörolojik hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilen epilepsi, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Epilepsinin tedavisi çoğu zaman ilaçlarla yapılır ve hastaların büyük bir kısmı tedavi ile nöbetsiz bir yaşam sürebilir.

Epilepsi hakkında yanlış bilinenler:

  • Epilepsi bulaşıcı bir hastalık değildir.
  • Epilepsili insanoğlu zeka geriliği yaşamaz.
  • Epilepsili insanoğlu düzgüsel bir yaşam yaşayabilir.

Epilepsi ile ilgili önyargılarla savaşım etmek için:

  • Epilepsi hakkında doğru informasyon edinmek önemlidir.
  • Epilepsili insanlara karşı önyargılı olmamak ve onları dışlamamak gerekir.
  • Epilepsili insanoğlu için fırsat eşitliği sağlanması önemlidir.

(BSHA – Bilim ve Sağlıklı Haber Ajansı)