Elektronik sigara tütün kadar zararı dokunan mı ?Uzm. Dr. Nuran Gökbulut,  “ziyanı azaltılmış ürün” olarak piyasaya sunulan elektronik sigaralara da dikkat çekti: Tütünden ayrımsız.

Elektronik Sigara Zararı Azaltılmış Ürün Olarak Piyasa Sunuluyor

Tütün ve tütün ürünleri kanser başta olmak suretiyle birçok ölümcül hastalığa zemin hazırlıyor. Her yıl 8 milyon insanının tütün ve tütün ürünlerinden etkilediğini özetleyen Gökbulut, şunları söylemiş oldu, “Tütün ve tütün ürünleri, akciğer kanseri başta olmak suretiyle astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı şeklinde birçok solunum yolu hastalıklarına niçin oluyor. Bazı hastalıklar ise sigara içenlerde sigara içmeyenlere nazaran daha çok görülüyor. Her yıl dünyada minimum 8 milyondan fazla insan tütün ve tütün ürünlerinden etkilenirken tütün şirketleri de elektronik sigarayı ‘ziyanı azaltılmış ürün’ olarak piyasaya sunuyor” 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigaranın zararlarına dikkat çeken Gökbulut, elektronik sigaranın da tütünde farkı olmadığını açıkladı.

Her sigara dumanı risk faktörüdür

“Tütünde bulunan nikotin, bağımlılığın aslolan nedenidir ve bağımlılık yapıcı tesiri fazlaca yüksektir” diyen Uzm. Dr. Gökbulut, nikotin ve dumanın içinde öteki zararı dokunan maddelerin vereceği zarar için dozun mühim olmadığını kaydederek “Her nefeste alınan sigara dumanı, kanser başta olmak suretiyle öteki hastalıklar için risk faktörüdür” dedi.

Tütün ve Tütün Ürünleri Kanser başta olmak suretiyle birçok hastalığın sebebi

Uzm. Dr. Gökbulut, tütün ve tütün ürünlerinin akciğer kanseri başta olmak suretiyle astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı şeklinde birçok solunum yolu hastalıklarının temelini oluşturduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Bunula beraber, kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, gastrointestinal hastalıkları, beyin fonksiyon bozuklukları, unutkanlık, göz tansiyonu, üreme sistemi bozuklukları ve bazı cilt hastalıkları, sigara içenlerde içmeyenlere nazaran daha çok görülmektedir.” DSÖ verilerine değinen Gökbulut, dünyada tütün ürünü kullanan 1.3 milyar kişinin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığını söyleyerek “Dünyadaki evlatların yarısı tütün dumanına maruz kalmakta ve her yıl 65.000 çocuk eylemsiz olarak tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle yaşamını kaybetmektedir” dedi.  Gökbulut, Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusta tütün ürünü kullanmayanların toplumun ortalama yüzde 70’ini oluşturduğunu bildirdi.

Sigara Anne karnında bebeği etkiliyor

Hamilelik döneminde tütün ürünü kullanmanın anne adayının ve bebeğin üstüne etkilerine değinen Gökbulut, “Bebekler için yaşam boyu sürecek çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Pasif olarak temas bile tütün kullanmayanlar kişilerde ölümcül zararlara yol açmaktadır”diye konuştu.

Elektronik sigara tütünden ayrımsız

Gökbulut, tütün ürünleriyle savaşım sonucunda tütün endüstrisinin küçülmekte olduğuna dikkat çekerek “Firmalar pazarını tekrardan genişletmek için elektronik sigarayı ‘ziyanı azaltılmış ürün’ olarak ‘elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri’ adı altında piyasaya sürüyorlar. Böylece tütün ürünlerinin zararı dokunan olduğu algısının yıkılması amaçlanıyor. Elektronik sigaraların içindeki elektronik likitler, tatlandırıcı ve sıvı nikotin ihtiva eder, bunların sıvı halden duman haline gelmesi hususi ısıtma mekanizmalarıyla olur. ‘Masum su buharı’ şeklinde pazarlanmasına rağmen tüm tütün ürünleri şeklinde oldukça zararı dokunan cihazlardır” şeklinde konuştu.

Yeşil tütün hastalığına niçin oluyor

Tütün ürünlerinin üretimindeki artışın ziraat alanlarının azalmasına bağlı olarak besin güvenliği sorununa niçin bulunduğunu belirten Gökbulut, tütün üretimine yer açmak ormanların da yok edildiğine dikkat çekti. “Tütün tarımı, çiftçileri ve onların ailelerini ciddi sağlık risklerine maruz bırakmaktadır” diyen Gökbulut, kilişere tesirini şu şekilde söyledi: “Tütün üretimi aşamasında tütün yaprakları ile cilt temasına bağlı olarak yeşil tütün hastalığı olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkmaktadır. Hastalık emareleri kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, karın ağrısı ve nefes darlığıdır. Maruz kalınan durum arttıkça ve cilt temasıyla emilimi artıran nemli koşullarda günde 50 sigaraya eşdeğer nikotine maruz kalınabilmektedir” Gökbulut, tütün ve tütün ürünleri, üretim aşamasından itibaren her yıl dünyada minimum 8 milyondan fazla insanı etkilediğini söyleyerek “Tütün kullanımıyla savaşım bir tek günümüz için değil gelecekteki yeni dünya için fazlaca önemlidir. Tütünsüz Dünya’ya EVET’ dememiz gerekmektedir” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)