Kamu hastanelerinde yemeklerin içinden böcek ve haşere çıkmaya devam ediyor. İzmir’de bir fazlaca kamu hastanesinde sağlık çalışanları ve hastalar böcekli yiyecek problemi sebebiyle aç kalıyor. 

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan,  İzmir kamu hastanelerindeki yiyecek sorunlarının çözümü için Sağlık Bakanlığını göreve çağrı etti. “Hangi bakanlık mensubu öğle yemeğinde çöplü, böcekli, haşereli yiyecek yiyor. Veya hangi üst düzey yönetici arkadaşımızın yemeğinden haşerat çıkıyor. Hiç bu şekilde bir duyguyu yaşadılar mı?” diye soran Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, “Defaten dile getirdik, yönetici arkadaşlarımızı bu manada uyardık. Üç, beş bin kişinin yemek yemiş olduğu bir kışlada münferit bir vaka olarak görülen yiyeceklerden böcek v.s. çıkması iyi mi olurda elli yataklı bir hastanede yada yedi yüz yataklı bir hastanede neredeyse haftada birkaç kez bu iğrenç durum ile karşı karşıya kalmaktayız.  İdareler niçin bu durumda hizmet aldıkları firmalara niçin bir yaptırım uygulamıyorlar yada uyguluyorlarsa simgesel yaptırımlar mı uyguluyor?” dedi. 

Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Yemekler Mide Bulandırıyor !

Demircan, sözlerini şöyleki sürdürdü, “Çiğli eğitim ve araştırma hastanesinden neredeyse her hafta birkaç mide bulandırıcı fotoğraf karesine şahit oluyoruz. İdarelerin gücü firmalara yetmiyor mu? Kalitesinden ve miktarından vaz geçtik, bari hijyen koşullarında yiyecek hizmeti sunulsun. Bunun bir de hasta ayağı var. Düşünün günlerce yiyecek yemeyen bir hastanın önüne gelen yemeğin içinde böcek var. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Kurum ziyaretlerimizde lavaboların pisliğine, bahçelerin peyzaj mevzusunda ki yetersizliğine, başhekimlik bina girişlerinin önündeki beş litrelik su petlerinin mide bulandırıcı seviyedeki hallerini görüyoruz görüyoruz da lütfen artık hastane idareleri yiyecek hizmetleri ile ilgili firmalara yönelik ciddi yaptırımlar uygulasın. Kendi yemeğinden bir haşerat çıktığında yemek yemiş olduğu yere gösterdiği tepkiyi mahiyetinde çalışan memurları içinde göstersin. Çalışanlarınıza lütfen kıymet verin. Düzeltebileceğiniz mevzularda elinizi taşın altına koyun” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)