Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılan yöntemler ve tedavinin kişinin hayatındaki tesirleri uzmanlar tarafınca açıklandı. DEHB’nin erken tanısının tedavi sürecini pozitif yönde etkilediği açıklandı.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, çocukluk çağlarında süregelen ve erişkinlik döneminde yaşam boyu devam eden bir hastalık bulunduğunu belirten uzmanlar, çocukluk çağlarında tanı almamış bireylerin, erişkinlik çağlarında tanı alabildiğini ifade ediyorlar.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Yağmur Zorbozan, tanının ne kadar erken konulursa tedavi etmenin o denli kolay bulunduğunu vurgulayarak, “Genellikle bu kişilerin hayatında çocukluk çağından beri olan odaklanamama, sabırsızlık, sakarlık, dürtüsellik, okul başarısında düşüklük, dikkat eksikliği, potansiyelin altında kalma benzer biçimde problemler meydana gelebiliyor.” şeklinde konuştu.

DEHB Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

DEHB tedavisinde kişinin detaylı olarak muayene edildiğini, öyküsünün alındığını ve bununla beraber bir ekip psikometri testleri uygulanarak bütüncül bir tanı konulduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Yağmur Zorbozan, tedavi yöntemlerini şu şekilde deklare etti:

  • İlaç Tedavisi: Tanı kati ve net ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavide stimulan ve nonstimülan ilaçlar kullanılmaktadır.
  • Bilişsel Davranışçı Terapi: Tek başına ilaç tedavisinin kafi olmadığı durumlarda, bilişsel davranışçı terapi uygulanmaktadır. Bu terapi, günlük yaşamı düzenleme, kişinin kendini tanıması ve işlerini organize etmesi benzer biçimde alanlarda destek sağlar.
  • Diyet ve Alternatif Yöntemler: Bazı hususi rejim şekilleri ve alternatif tedavi şekilleri de DEHB tedavisinde kullanılabilmektedir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)