77. Dünya Sağlık Asamblesi öncesinde Cenevre’de sağlıkla ilgili zorlukları ve fırsatları ve Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki DSÖ yolculuğunu vurgulayan bir ortaklık etkinliği düzenlendi.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Hanan Balkhy ve öteki üst düzey yetkililerin ev sahipliği yapmış olduğu etkinlikte önümüzdeki 5 yıla ilişkin değerlendirmeler yer aldı. “Krizden Fırsata: Doğu Akdeniz’de Sağlık” başlıklı etkinliğin açılışı DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Bölge Direktörü tarafınca yapılmış oldu. Bölgede sağlık, erişim ve eşitliğin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik kolektif çabaların iyi mi artırılabileceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunulması için bir forum görevi görmüş oldu. Etkinliğin üst düzey katılımcıları içinde Bölgeden oldukça sayıda sağlık bakanı, halk sağlığı liderleri, Birleşmiş Milletler kurumlarının ve kalkınma ortaklarının üst düzey temsilcileri ve Cenevre’deki sürekli misyonların diplomatik yetkilileri yer aldı.

Besin ve Su Güvensizliği Konuları Tartışıldı 

Panel tartışmasında, bölgenin son yıllarda yaşamış olduğu tehlikeli sonuç sağlık sorunlarının gözden geçirilmesinin yanı sıra, bölgedeki somut ilerlemeyi hızlandırmayı amaçlayan fırsatlar ve somut stratejiler de vurgulandı. Panelde ek olarak sağlık sektörünün kapsamı haricinde kalan sadece gene de insanların sağlığı üstünde direkt tesiri olan faktörler de ele alındı. Bunlar içinde çatışma, yoksulluk ve ekonomik gerileme, kitlesel yerinden edilme ve besin ve su güvensizliği mevzuları da tartışıldı. 

Panelistler içinde Katar Halk Sağlığı Bakanı Ekselansları Dr. Hanan Al-Kuwari; Kral Salman İnsani Yardım ve Yardım Merkezi Genel Müdürü Sayın Dr. Abdullah Al-Rabeeah; Dr Mehdi Karkouri, Başkan, Association de Lutte Contre le Sida, Fas; ve Dr. Shabnum Sarfraz, Küresel Cinsiyet ve Sağlık Direktörü/İcra Direktör Yardımcısı, Küresel Sağlıkta Kadınlar. Panel tartışmasının moderatörlüğünü Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu Küresel Sağlık Politikası Uygulamaları Profesörü Profesör Carole Presern gerçekleştirmiş oldu. Bölge Müdürü olarak ilk 100 günüyle ilgili bir suali yanıtlayan Dr Balkhy, “Krizin ortasında bir fırsat var; işleri değişik yapma ve sağlıkta büyük kazanımlar elde etme şansı” dedi. “Sahadaki manzaralar, en zor ortamlarda bile umudun hala var bulunduğunu kanıtladı.” dedi.  Dr. Balkhy, ayrıca benzeri görülmemiş ölçekte insani acil durumlardan bahsetti; üstün dereceli sayıda sığınmacı ve ülke içinde yerinden edilmiş insan; iklim acil durumunun sağlık üstündeki tesirleri; ilaç, aşı ve nitelikli sağlık çalışanı sıkıntısı; ve madde kullanımı ve akıl sağlığı bozukluklarının sağlıkta artan birer yük bulunduğunu söylemiş oldu. 

Pakistan’da Çocuk Felci Yaygın 

Dr Balkhy, şu ana kadar 9 ülke ziyaretini kapsayan ve devam eden bölge turundan bazı bilgiler paylaşarak, “Pakistan’da çocuk felcini nihayet ortadan kaldırmaya yönelik devam eden bölgesel çabaların bir parçası olarak küçüklere ağızdan çocuk felci aşısı damlaları yapılıyor. Suriye’nin Hama kentinde, DSÖ tarafınca yeni rehabilite edilen bir hastane, birçok aileyi, çocuklarını beslemek ya da saatlerce uzakta tıbbi bakıma ulaşmak için ulaşım harcamalarını ödemek arasındaki ıstırap verici seçimden kurtarıyor. Sudan’da ortak çabalar kolera, dang humması ve sıtma vakalarında düşüşe yol açtı” dedi. 

Afganistan’da Kadın Sağlığı Emek harcamaları 

DSÖ yetkilileri, Afganistan’da yürütülen emek harcamalar hakkında da data verdi, “Afganistan’da bayanların sağlık alanında eğitiminin sürdürülmesi için emek harcamalar yapılıyor. İran İslam Cumhuriyeti’nde aile temelli tıbbın odak noktası, aileleri sağlık çözümlerinin merkezinde tutmak, koruyucu bakımı geliştirmek ve daha etkili ve dayanıklı bir sağlık sistemi oluşturmaktır. Mısır’ın Al-Arish kentinde ise Bölge Müdürü bir hastaneyi ziyaret etti ve burada tehlikeli sonuç durumdaki Gazzelilere en yüksek standartta parasız tıbbi bakımın sağlandığını görmüş oldu” 

Dr. Balkhy, 5 Senelik Stratejiyi Deklare etti 

Gelecek 5 yıla ilişkin stratejisiyle ilgili bir suali yanıtlayan Dr. Balkhy, 3 amiral gemisi girişimini deklare etti: “Adil erişim ve tedarik zincirinin güvence altına alınması; Dayanıklı bir sağlık iş gücüne yatırım yapmak; ve Madde kullanımının kontrolünün hızlandırılması. Dr Balkhy şunları söylemiş oldu: “Sağlık hizmetlerine daha iyi erişim için adil tedarik zincirlerine ihtiyacımız var. Ayrıca Bölgenin şimdi ve gelecekte sağlık gereksinimlerini karşılayabilecek kafi sayıda sağlık çalışanını eğitmemiz ve elimizde tutmamız gerekiyor. Madde kullanım bozukluğu olan kişilerin zarar görmesini önlemek ve tedavi açığını kapatmak için elimizden geleni yapmalıyız.”

Panelistler beraber iyi mi çalışılacağına ve bu 3 öncü girişime iyi mi katkıda bulunabileceklerine dair düşüncelerini paylaştılar. Bu, Bölgede pozitif yönde sağlık sonuçlarının artırılmasına iyi mi destek olunabileceği mevzusunda verimli tartışmalara yol açtı. Bölgedeki insanların dayanıklılığına ve kabiliyet zenginliğine dikkat çekerek, DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisinin data oluşturma ve data paylaşımındaki rolünü övdüler.

Ancak panelistler, Bölgedeki çeşitlilik ve eşitsizlikler ile ele alınması ihtiyaç duyulan benzersiz gereksinimler göz önüne alındığında, ülkelerin birbirlerini daha iyi desteklemek için daha çok emek harcama yapabileceklerini de açıkladı.

Sağlık sisteminin sorumluluğunu ve sağlığa erişimi kısıtlayarak gereksiz ölümlere yol açabilecek toplumsal ve cinsiyet normlarını vurguladılar. Yaşam beklentisi, ölüm oranları, eğitim fırsatları ve işgücüne katılımdaki eşitsizlikler ortadadır. Politika oluşturmada bayanların sesinin duyulmasına ve DSÖ’nün desteğiyle bayanların sağlığına, hepimiz için barışa ve refaha daha çok yatırım yapılmasına gerekseme var. Panelistler bilhassa çatışma ortamlarında sağlığa erişim mevzusuna değindi. Sahadaki problemler ve zorluklar çevresinde manevra yapmak için yenilikçi ve araştırmaya dayalı yaklaşımlar benimsemenin yanı sıra etkilenen toplulukların katılımının önemini vurguladılar. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)