Bayraklı Kent Hastanesi Ulaşım Düğümü çözülemedi. Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çözüm için çağrıda bulunmuş oldu.

Çağrımız İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Kent Hastanesi Tedarikçi Firmasına yönelik bir izahat icra eden Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, “Kısa bir süre ilkin hizmete oluşturulan İzmir Kent Hastanesinin bugün ortalama bin altı yüz yatak, on bir bin poliklinik ve ortalama bin beş yüz acil servis sayısına ulaştığını biliyoruz. Bin altı yüz yatak demek refakatçisi ile beraber üç bin iki yüz, on bir bin poliklinik hasta sayısını minimum bir refakatçi ile değerlendirdiğimizde yirmi iki bin, bin beş yüz acil müracaatının da refakatçisi ile üç bin şahıs olarak kabul edebiliriz, artısı var eksisi yok. Bu vasati sayı yalnız hizmet almak için gelen hasta ve yakını sayısı. Bu sağlık üssünde bugün dört bin üç yüz sağlık çalışanı sayısını da hesaba kattığımızda Anadolu’nun birçok kazasından fazla bir sayı ortaya çıkıyor. Dört bin üç yüz demişken, hastane hizmete açılmadan ilkin “personel yok iyi mi açacaklar” diyen ve her şeye “istemezük” mantığı ile yaklaşan kesime de bu bir yanıt olsun. Demek ki Devlet aciz değilmiş, hiçbir kurum kapatılmadan kent hastanesine dört bin üç yüz personel istihdam edebiliyormuş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi. 

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nin açılış sürecini değerlendiren Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, önemli açıklamalarda bulundu. 
Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan Bayraklı Kent Hastanesi hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu

Her Vatandaşın Hususi Otomobili Yok !

Demircan, sözlerine şu şekilde devam etti, “Kent hastanesi hizmete açılmadan ilkin ulaşım ile ilgili çağrılarımız olmuştu. Zaman vakit asansör, teleferik şeklinde ulaşım metotları ile hastaneye ulaşımın sağlanacağı yönünde Büyükşehir Belediyesi açıklamalarını işitmiştik. Bunun olamayacağını da biliyorduk. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile Büyükşehir ulaşım hizmetleri yetkililerinin görüşmeleri ile bazı bölgelerden kent hastanesine ek seferler düzenlendi sadece bu kafi değil. Sağlam bir yurttaş toplu taşıma ile İzmir’in merkezi sayılabilecek Karabağlar kazasından iki saatte kent hastanesine gittiğini ifade ediyor, hasta ve kıst imkânla kent hastanesine gitmek isteyen bir yurttaş açısından düşünmek dahi istemiyorum. On beş dakika da Üçkuyular metro istasyonundan Bornova metro istasyonuna ulaşıp, yirmi dakika aktarma otobüsünün hareketini beklemenin izahı yoktur herhalde. Her vatandaşın ve her sağlık çalışanının hususi otomobili olmadığını düşündüğümüzde ve İzmir’in her noktasından çalışanların toplu taşıma ile ulaşım sağlamaya çalıştıklarını düşündüğümüzde hizmet alan kadar hizmet veren içinde şartların zor bulunduğunu görüyoruz. Arkadaşlarımızın enerjilerinin büyük kısmı hastaneye ulaşmaya çalışırken tükeniyor” 

Bayraklı Kent Hastanesi’ne Ulaşım Konforunun Sağlanmasını Bekliyoruz

“Büyükşehir Belediyesinin seçim öncesi yarım elma gönül alma metodu haricinde kalıcı bir çözüm üretmesini bekliyoruz. Covid döneminde Büyükşehir Belediyesi tarafınca sağlık çalışanlarına sağlanan servis hizmeti şeklinde merkezi bölgelere tutarı karşılığında seferler düzenlenebilir. Bu hizmeti başta hastalarımız ve sağlık çalışanlarımız olmak suretiyle tüm kesimlerin hizmetine sunabileceğinize olan inancımız tamdır, yeter ki isteyelim. Yerel yönetimin, İzmir halkı ve İzmir sağlık çalışanlarının bu devasa sağlık kompleksine ulaşım konforlarını sağlamasını bekliyoruz. Bunun haricinde hasta taşıma, temizlik,yiyecek v.b. şeklinde hizmetler ilgili şirket tarafınca sağlanıyor. Büyük bir özveri ile yürütülen sağlık hizmetlerinin sunumunda firmanın hastane içinde yeni oluşturulan birimler için personel tedarikini yapması gerekiyor. Yeni oluşturulan birime bir başka birimde vazife icra eden personel joker şeklinde kullanılmak suretiyle anlık çözümlerle hizmet verme isteği başta Bakanlığımız ve İzmir Sağlık Müdürlüğümüz ile fedakâr sağlık çalışanlarımızın önüne takoz koymaktan başka bir şey değildir. Tedarikçi şirket yetkilileri İzmir Sağlık Müdürlüğü ve Kent Hastanesi Yönetimlerine karşı her manada duyarlı olmak ve operasyonel  hızlarına ayak uydurmak zorundadır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)