Böbrek taşı oluşumuyla savaşım etmek için doğru yaşam seçimi seçimleri yapmak önemlidir. Su tüketimine dikkat etmek, sıhhatli beslenmek ve tertipli egzersiz yapmak, böbrek taşı riskini azaltabilir. Ayrıca, vitamin ve mineral takviyelerini hekim nezaretinde kullanmak da önemlidir.

Az Su İçmek: Yanlış!

Böbrek taşı oluşumunu azaltmak için günlük olarak minimum 2.5 litre su içmek önemlidir. Bilhassa böbrek taşı riski taşıyan bireyler için, kafi su tüketimi taş oluşum riskini mühim seviyede azaltır. Ayrıca, içilen suyun bir kısmının limon yada portakal suyu şeklinde sitrat içeren içeceklerden gelmesi, taş oluşumunu engelleyici tesir izah edebilir. Son araştırmalar, kahvenin de taş oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir.

Fazla Tuz ve Şeker Tüketmek: Yanlış!

Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atılımını artırarak taş oluşumunu tetikleyebilir. Benzer şekilde, aşırı şeker tüketimi de idrarla kalsiyum atılımını artırarak taş oluşumuna zemin hazırlar. Bu nedenle, şeker ve tuz tüketimine dikkat etmek önemlidir.

böbrek taşı ve tedavisi

Bilinçsizce Vitamin Takviyesi Kullanmak: Yanlış!

Vitamin ve mineral takviyeleri, hekim tavsiyesi olmadan ve gereksiz yere kullanıldığında böbreklere zarar verebilir. Bilhassa C vitamini şeklinde vitaminlerin aşırı alımı, böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle, vitamin ve mineral takviyelerini hekim nezaretinde kullanmak önemlidir.

Hareketsiz Olmak: Yanlış!

Hareketsizlik, böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırabilir. Tertipli egzersiz yapmak ve hareket etmek, böbrek taşı riskini azaltabilir. Bilhassa fizyolojik olarak etken olmak, böbrek taşlarının idrarla atılmasını kolaylaştırabilir.

Hayvansal Gıdaları Aşırı Tüketmek: Yanlış!

Kırmızı et, yumurta, tavuk şeklinde hayvansal proteinlerin aşırı tüketimi, idrarı asitleştirerek taş oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle, hayvansal gıdaların tüketimine dikkat etmek önemlidir. İşlenmiş et ürünleri olan salam, sucuk ve sosis şeklinde gıdalardan uzak durulması da önerilir.

Kas Yapmak İçin Aşırı Protein Almak: Yanlış!

Aşırı protein alımı, böbrek fonksiyonlarını negatif etkileyebilir ve böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, protein takviyelerinin hekim kontrolünde kullanılması önemlidir.

Yoğurt, Süt ve Peyniri Az Tüketmek: Yanlış!

Kalsiyumdan varlıklı gıdaların azca tüketilmesi, taş oluşumunu artırabilir. Ancak, kalsiyumlu gıdaların ana öğünlerde tüketilmesi önemlidir. Bu, oksalatın vücuda girişini engelleyerek taş oluşumunu azaltabilir.

Yetersiz İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi: Yanlış!

İdrar yolu enfeksiyonlarının uygun şekilde tedavi edilmemesi, böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve uygun antibiyotik tedavisi önemlidir. Aksi takdirde, enfeksiyonun tekrarlaması ve yeni taş oluşumu riski artabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)