Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 senesinde kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Aile hekimler ve aile sağlığı çalışanlarının üyesi bulunmuş olduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası 3. Şubesini de faaliyete geçirerek etkinlik alanını genişletti. Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 senesinde kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor. Aile hekimler ve aile sağlığı çalışanlarının üyesi bulunmuş olduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası 3. şubesini de faaliyete geçirerek etkinlik alanını genişletti. Şubenin kurulması sebebiyle bir izahat meydana getiren Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük “Birlik Dayanışma Sendikası büyüyor. Güçlenmeye devam ediyor. Sendikamızın 10. Yılını, 3. Şubesi ile coşku ve gururla karşılıyoruz. 3. Şube ile daha oldukça aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşire arkadaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

550 Dava Kazandık

Dr. Derya Mengücük, 2010 senesinde vatanımızda tümüyle uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği, Aile Sağlığı Merkezlerinin fiziki sorunları yanında Aile Hekimliği uygulamasının dayandığı yönetmelik ve kanunlar, mahalli idarelerce meydana getirilen değişik yorumlar, standart olmayan tadı uygulamalar, haksız tehdit ve yaptırımların pek oldukça mesleki, hukuki ve toplumsal problemi bununla beraber getirdiğini hatırlattı. Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın bu haksızlık, hukuksuzluk ve zorlukların ayrı bir savaşım gerektirdiği fikri ile 10 yıl ilkin kurulduğunu özetleyen Dr. Mengücük “Aile Hekimliğinin ilk sendikası olarak başladığımız yola en büyük sendikası olarak devam ediyoruz. Yaptığımız eylemler, iş bırakmalar, basın açıklamaları ve ek olarak meclis ve bakanlık görüşmeleri ile hak aramaya devam ederken geçen yıl aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hakkını korumak için çaba sarfetmek için 550 dava kazanarak son 15 yılda Aile Hekimliğine bir nevi hukuki damgamızı vurduk” şeklinde konuştu.  

Ceza Yönetmeliğini iptal ettirdik

 İki yıl ilkin Anayasa Mahkemesinde “Ceza Yönetmeliği”ni iptal ettiren sendika olarak 2024 senesinde, 5 bin aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile birlik ve dayanışmada buluşmayı hedeflediklerini özetleyen Dr. Derya Mengücük, “Kimsenin haksızlık ve hukuksuzluk karşısında yalnız ve savunmasız kalmaması hedefimizde 3. Şubemiz mühim bir adım olacaktır” dedi.

İlk Genel Kurul 6 ay içinde

 Merkezi Ankara olan yeni şube ile saha ziyaretleri ve örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini özetleyen Dr. Derya Mengücük’ün verdiği bilgiye gore, yeni şube 6 ay içinde ilk genel kurulunu meydana getirecek. Bu sürede katkı ve alın terini sunan 3. Şube kurucu Yönetim Kurulu meslektaşlarına teşekkür eden Dr. Derya Mengücük “Mesleki mücadelede birleşenlerin sendikası olarak dayanışma içinde çalışmaya ve mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)