Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ultrason aleti olmasına karşın hastaneye gece başvuran hastalar, ultrason çekilmeye başka bir kamu hastanesine gönderiliyor !

Gece radyoloji uzmanı nöbeti tutulmadığı için acil durumdaki çocuk hastaların Çocuk Hastanesinin aracı ile İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmesi, hasta yakınlarının tepkisine yol açıyor. 

Acil Durumdaki Çocuk Hasta Yolda Kötüleşirse Ne Olacak ? 

Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) informasyon veren bir hastane çalışanı, çocuk hastaların ve ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gece de ultrason çekimi hizmeti verilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.”24 saat usulüne gore Radyoloji uzmanı nöbet’ uygulamasının olmaması sebebiyle çocuk hastaların saat 22.00’den sonrasında ultrason çekimi için Çocuk Hastanesi’nin bir aracı ile İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüüğünü özetleyen yetkili, “Hasta Tepecik Hastanesi acilinden kayıt açtırıyor, sonrasında ultrason çekimi için numara veriliyor. Bu hastaların çoğunun durumu acil. İzmir’in uzak kazasından gelen çocuk hastalar da oluyor. Tepecik Hastanesindeki ultrason çekimi ve raporun yazılması 1.5 saat sürüyor. Apandisiti olan bir çocuk hasta yoldayken durumu kötüleşirse yada yaşamını kaybederse sorumlusu kim olacak?” diyerek tepkisini dile getirdi. 

İZMİR AK Parti ve CHP Milletvekilleri Bu Konu İle İlgilenmeli

BSHA’ya konuşan sağlık mensupları, AK Parti, CHP İzmir Milletvekillerinin Çocuk Hastanesinin sorunları ile daha yakından ilgilenmesini talep etti. Uzm.Dr. Murat Balanlı’nın başhekimliği döneminden beri bu probleminin bulunduğunu özetleyen yetkililer, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle bu probleminin çözüme kavuşturulabileceğini ifade ettiler.

Hastanede MR ve Tomografi Hizmeti Tertipli Veriliyor 

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde MR ve Tomografi hizmeti veriliyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)