Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın, anestezi, ATT ve paramediklere öteki sağlık alanlarında çalışabilmenin yolunu açacaklarını açıklaması hemşireleri ayağa kaldırdı. THD, sağlığın siyasete araç-gereç edildiğini savundu.

Bakan Koca, geçtiğimiz günlerde “Pendik’te gündeme geldi, haberini verdik: Anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT, paramedik çalışanı arkadaşlarımızın öteki sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açıyoruz. Konuyla ilgili kararın yakında Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekliyoruz” şeklinde bir izahat yapmış oldu. Türk Hemşireler Derneği (THD) Başkanı Azize Atlı Özbaş, Bakan Koca’nın açıklamasına sert tepki göstererek, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Pendik’te yapmış olduğu açıklamayı şaşkınlıklar içinde izledik. Bu ülkenin hemşireleri olarak bu ifadenin ne anlama geldiğini oldukca iyi biliyoruz. Biz bu filmi daha ilkin de seyrettik. Bu uygulamanın zamanlaması da amacın ne işe yaradığını ya da ne olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Amacın cemiyet sağlığını geliştirmek, kaliteli sağlık hizmeti sunmak olmadığı oldukça aşikar” dedi. 

Sayın Bakan Fahrettin Koca, ATT ve paramediğin acil haricinde emek vermesi ne demek ? 

THD Başkanı Atlı, sözlerini şöyleki sürdürdü, “Makamında Sayın Koca’yı onlarca defa ziyaret ettik, Bakanlığı ve Meclisi adeta su yoluna çevirdik. Sağlık profesyonellerinin eğitimini almadıkları halde insanlara dokunmasının insanımıza, ülkemize verdiği ziyanı, mal olunan canların, yol oluşturulan sakatlıkların telafisinin iyi mi mümkün olmadığını anlatmaya çalıştık. Sağlık hizmetlerinin siyasete araç-gereç yapılamayacak doğasını anlatmak için her yolu denedik, her fırsatı kullandık. Ancak Sayın Bakanın açıklaması sağlığın siyasete araç-gereç edildiğini bir kez daha ortaya koydu” 

Sağlık Bakanlığı Bu Yanlıştan Dönmeli ! 

 Tüm sağlık çalışanlarına sesleniyor, halkımıza sesleniyoruz, var olma sebepleri sağlık çalışanları olan tüm sendikalarımıza sesleniyoruz, taş yerinde ağırdır. Herkesin her işi yapmış olduğu, meslek kimliğinin kalmadığı bir sağlık sistemi ilkin halkı sonrasında da bizi öğütür. SAğlık teknikeri emek verme arkadaşlarımıza sesleniyoruz, ameliyathane teknikerinin ve anestezi teknikerinin ameliyathane haricinde, ATT ve paramediğin acil haricinde emek vermesi ne demek ? Almış olduğumuz eğitimin gereği olan işlerde çalışmak sizin hakkınız değil mi ? Bir başka mesleğin ikamesi olmak sizin mesleğinizin yok sayılması demek değil mi ? Meslek kimliğimizin yok sayılması tüm meslekleri, bu mesleklerin eğitiminde harcanan alın terini yok saymak değil mi ? Biz hemşireler bu hatadan bir an ilkin dönülmesi için bakanlığa çağrıda bulunuyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını ve toplumu, bizi birbirimize düşüren, iş barışını bozan bu uygulamanın hemen hemen yasalaşmadan sonlandırılması için yada açık bir halde bilgileri konuşmak suretiyle hep beraber savaşım etmeye çağırıyoruz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)