Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrasında X Platformunda açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Koca, Etlik Kent Hastanesi’nde yeni oluşturulan Tüp Bebek Ünitesi, Onaylı Randevu Sistemi ve Ankara’da kurulacak olan Sağlık Vadisi Projesi’nden bahsetti. 

Bakan Koca, 15 Mayıs’ta Etlik Kent Hastanesi’nde oluşturulan Tüp Bebek Ünitesi mevzusunda şu detayları verdi: “Ünitemizde, çocuk sahibi olamayan çiftlere, kanser tedavisi gören ve ileride çocuk sahibi olmak isteyenlere ve çocuk sahibi olma kabiliyetini koruma ihtiyacı duyan hanım ve erkeklere hizmet veriyoruz. Amacımız, büyük ümitlerle buraya adım atan hastalarımıza ileri teknoloji ürünü ekipmanlarımız ve deneyimli ekibimiz yardımıyla bekledikleri iyi haberleri verebilmek.”

“Onaylı Randevu Sistemi ile buluşma sadakat oranı arttı”

Bakan Koca ek olarak Onaylı Randevu Sürecinin başlamasıyla beraber buluşma sadakat oranında oldukça büyük bir iyileşme olduğuna dikkat çekerek şunları belirtti: “Gösterdikleri uyum için yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şu an, bir iki branş haricinde, istenilen tarihler yerine ileri tarihlerde buluşma alabilme problemi çözülüyor. İstanbul en tehlikeli sonuç il durumundaydı. Büyük gelişme kaydettik. Tetkiklerde kapasite kısıtı olan, bilhassa görüntüleme mevzusunda mesele yaşanmış olan bölgeler var. Onlar için de aldığımız tedbirler hayata geçtikçe rahatlama görüyoruz. Bayramdan derhal sonrasında düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile Onaylı Randevu Sürecinin ilk neticelerini kamuoyu ile paylaşacağız.”

Sağlık Vadisi Projesi’nden bahsetti

Bakan Fahrettin Koca, Sağlık Vadisi mevzusundaki emekler hakkında konuşarak şunları söylemiş oldu: “Kararnamenin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınca imzalanması ile başladı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı şirket kurulumu için lüzumlu adımları atıyor. Bundan sonrasında Bilkent Kent Hastanesinin yanında olan arazi tahsis edilerek alt yapı işleri başlamış olacak. İlk etapta, araştırma laboratuvarları ve akredite kontrol laboratuvarları kurulacak, Ar-Ge ve pilot üretim yapılacak. Biyoteknoloji alanındaki kalkınmamızın ilk adımını böylece atmış oluyoruz.”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)