Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Birleşmiş Milletler 77. Dünya Sağlık Asamblesi’nde düzenlenen Filistin temalı oturumda yapmış olduğu konuşmada, Gazze’deki sağlık sisteminin çöküşüne ve yaşanmış olan insani trajediye dikkat çekti. Koca, “İnsanlık onurumuz, Gazze’deki trajedinin son bulmasına bağlıdır” diyerek, hastanelerin hedef alınmasının bir cenk suçu bulunduğunu altını çizdi.

“Hastanelerin Hedef Alınması Bir Savaş Suçudur”

Konuşmasında, İsrail’in Gazze’deki hastaneleri ve tedavi imkanlarını hedef alarak temel insan hakkı olan sağlık hakkına cenk açtığını belirten Koca, “Hastanelerin hedef alınması bir cenk suçudur. Vücudu parçalanıp dört bir yana saçılan çocuklar, Gazze’nin ve yirmi birinci yüzyılın çocuklarıdır. Savaş kutsala da uzanmıştır; korunma güvencesi olacak mekân, güvence olacak onurlu söz kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki İnsani Durum

Gazze’deki durumun Refah bölgesinde 1 milyon 400 bin sivilin yaşamını tehdit ettiğini ve 600 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Koca, yiyecek, su ve öteki temel ihtiyaçların engellenmesinin, İsrail tarafınca açlığın bir cenk silahı olarak kullanıldığını gösterdiğini belirtti. Bakan Koca, “Sağlık sisteminin çökmüş olması yanında, insanlık dışı yaşam koşullarının, salgınların, yetersiz beslenmenin, ağır ruhsal travmaların uzun vadeli neticelerini da göz önünde bulundurmamız gerekir” dedi.

“İkinci Dünya Savaşı Dahil Trajedilerin En Büyüğünden Biri”

Türkiye’nin, Gazze’ye insani yardımların kesintisiz erişmesi sağlanana kadar İsrail ile tüm ticaretini durdurduğunu açıklayan Koca, “Tamamen gözlerimiz önünde seyreden bu trajedi, İkinci Dünya Savaşı dahil trajedilerin en büyüklerinden biridir” dedi. Koca, “Bu trajedide açlık, hastalık, teknoloji ürünü olmayan fakat daha barbarca kullanılan silahlardır. Bu gayri insani silahların kullanılmasını önlemeliyiz” diyerek internasyonal toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Filistin Sağlık Bakanı Dr. Abu Ramadan’dan Koca’ya Tebrik

Koca, kalıcı ateşkesin acilen sağlanması icap ettiğini altını çizdi ve konuşmasının arkasından salonda bulunan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Abu Ramadan ile tokalaştı. Dr. Ramadan, Bakan Koca’yı konuşmasından dolayı kutlama etti. (BSHA- Bilim Sağlık Haber Ajansı)