Kolon kanserinden korunmanın yolları hakkında data veren Prof.Dr. Nurdan Tözün, mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Son yıllarda görülme sıklığı hızla artan kolon kanseri, dünyada kanserden ölüm sebepleri içinde ikinci sırada içeriyor. Türkiye’de her yıl ortalama 20 bin kişiye kolon kanseri tanısı konuluyor ve son 15 yılda 50 yaş altındaki kişilerde de daha sık görülmeye başladı. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün:

  • Kolon kanserinin önlenmesinde en mühim faktörün kolonoskopi bulunduğunu söylüyor.
  • 45 yaş ve üstündeki her insanın (ailesinde kanser öyküsü var ise daha ilkin) hekimin önereceği sıklıkta kolonoskopi yaptırmasını öneriyor. 

Kolon kanserinden korunmak için 8 dirimsel tavsiye:

  1. Sağlıklı beslenin: Lifli gıdalar, koyu yeşil sebze ve meyve, tahıl ve süt ürünlerini tercih edin. Kırmızı et yerine beyaz et ve balık tüketin.
  2. Hareket edin: Her gün 30 dakika ya da haftada minimum üç gün 50’şer dakika tertipli egzersiz yapın.
  3. Alkol ve sigaradan kaçının: Fazla alkol ve sigara kolon kanseri riskini artırır.
  4. Kilonuza dikkat edin: Fazla kilolardan kurtulun ve ideal kilonuzu koruyun.
  5. Yeterli ve kaliteli uyuyun: Yetişkin bir insan günde averaj 6-8 saat uyumalıdır.
  6. Kalsiyum ve D vitaminine dikkat edin: Düşükse hekiminizin önerisiyle destek alın.
  7. Tarama testlerini yaptırın: Yılda bir ya da iki yılda bir dışkıda gizli saklı kan testi ve/yada kolonoskopi yaptırın.
  8. Belirtileri göz ardı etmeyin: Karın ağrısı, kilo kaybı, kansızlık, makattan kan gelmesi benzer biçimde emareleri görmezden gelmeyin.

Prof. Dr. Tözün’ün 2 senedir karın ağrısı çeken ve kolonoskopi yaptırmadığı için kolon kanseri olan bir hastayla karşılaştığını da sözlerine ekledi. Kolonoskopi yaşam kurtarmış olur. Farkındalık yaratarak kolon kanserini önleyebiliriz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)