21 Ekim 2019 Pazartesi 11:57
Sağlık Uzmanlığı Sözlü Sınav Tarihi Değişti

Sağlık Bakanlığı Sağlık Uzmanlığı Yeterlik Sınavına ilişkin ilk defa yeterlik sınavına girecek sağlık uzman yardımcıları ile 3. yazılı yeterlik sınavında başarısız olan sağlık uzman yardımcılarının gireceği dördüncü  sözlü sınav tarihinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Buna göre, 17 Temmuz 2019 tarihinde Bakanlığımız internet sitesi duyurular kısmında ilan edilen Sağlık Uzmanlığı 4. Yeterlik Sınavına İlişkin Duyuruda yer alan sözlü yeterlik sınavı tarihi olan 31 Ekim 2019 tarihinde değişiklik olmuştur.

Bu çerçevede; 02 Ekim 2019 tarihinde yapılan Yeterlik Sınav Komisyonu toplantısında sözlü sınav tarihinin 01 Kasım 2019 tarihi Cuma günü saat 10.00 olmasına karar verilmiştir.

İLGİLİ KANUNUN BAĞLAYICI MADDESİ;

MADDE 25 – (1) Uzmanlık tezi kabul edilen uzman yardımcısı, aylıksız izin ile toplamı üç ayı aşan hastalık ve refakat izinleri hariç en az üç yıl fiilen çalışması kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanır.

(2) Yeterlik sınavı, tezin kabulünden itibaren en geç altı ay içerisinde yapılır.

(3) Yeterlik sınavı, Bakanlık tarafından yapılabileceği gibi, ÖSYM’ye, TODAİE’ye veya Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne veya üniversitelere yaptırılabilir. Sınavın Bakanlık tarafından yapılması halinde sınav soruları Yeterlik Sınavı Komisyonunca hazırlanır. Sınav sorularının hazırlanmasında gizliliğe riayet edilir.

(4) Yeterlik sınavı, Bakanlığın görev alanına giren ve sınavdan iki ay önce ilan edilen konularda yazılı ve sözlü yapılır. Yazılı sınav çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınarak 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılır.

(5) Yeterlik sınavında başarılı olamayanlar veya sınava girmeye hak kazandığı halde geçerli mazereti nedeniyle sınav hakkını kullanmayanlara, bir yıl içinde ikinci kez sınav hakkı verilir.

(6) İkinci sınavda da başarı gösteremeyen veya sınav hakkını kullanmayanlar hakkında 27’nci madde hükümleri uygulanır.

Son Güncelleme: 21.10.2019 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.