14 Mart 2019 Perşembe 15:15
Bugün 14 Mart Tıp Bayram

Hiçbir koşulda görevini terk etmeyen, zor koşullarda dahi insan hayatı için mücadele veren sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını coşku ve içtenlikle kutlanıyor.

Tıp bayramının ortaya çıkışı…

14 Mart 1827’de İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önermesiyle kurulan ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kurulmasıyla oluşmuştur. Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye modern tıp eğitimine başladı ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de “Tıp Bayramı” olarak kabul edilmiştir. Tıp Bayramı’nın ilk kutlaması 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da yapılmıştır. Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Günümüzde 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

İlk KUTLAMA 1919'DA

İlk tıp bayramı 14 Mart 1919'da, işgal günlerinde İstanbul'da, tıp fakültesi okuyan öğrenciler tarafından kutlanmış. Önerilerini ve tepkilerini bu şekilde fark ettirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi ünlü hocalarda da katılmış.

1933'de “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi'ne dâhil olmuş. Peşinden de 1945'te Ankara Tıp Fakültesi, 1954'te Ege Tıp Fakültesi kurulmuş. Daha sonra her yıl katılımlar ile kutlanmaya başlanmış.

Doktorların Farkındalık Yaratacak İstekleri;

Sağlığı için can ile baş ile uğraştıkları hastaların, hasta yakınlarının sağlık personeline güven duyarak, şiddet ve darp a maruz kalmadan seçtikleri, gönül verdikleri işi yapmak istiyorlar

Hasta sayısının fazlalığından ötürü verimliliklerinin düştüğünü, günde hasta sayısının doğru ve yeterli şekilde verilmesini talep edip daha kaliteli hizmet vermeyi talep ediyorlar.

Çalıştıkları ortamda sürekli üstleri tarafından psikolojik baskı görmeden, yapılması gereken işleri zamanında ve istekle yapmayı istiyorlar.

Uzun süren eğitimi aldıktan ve mesleğe başladıktan sonra, maaş ve gelecek kaygısı duymadan bu işi devam ettirmek hayalleri. Bilimsel çalışmaları yakından takip etmek için harcadıkları zamanın dışında, bilimsel araştırmalara katkı sağlamak için destek bekliyorlar.

Maaş kaygısından özel sektörde çalışmak zorunda kalmak yerine, iş güvencesinin olduğu daha insancıl çalışma ortamı bekliyorlar. Hasta mahremiyetini ve özelini koruyucu imkanlar sağlanmasını istiyorlar.

Uzun süren eğitim ve sınav kaygısı yaşamaktan ziyade daha kaliteli eğitim olanaklarının sağlanması ve nitelikli hekimlerin yetişmesini, doktorun doktora uyguladığı baskıdan çekinmek yerine, üstlerin daha yol gösterici ve aydınlatıcı olmasını istiyorlar. 

Sağlıkta farkındalığın artacağı, nitelikli hizmetlerin verileceği bir dönem olmasını umut ederek 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz.

Son Güncelleme: 15.03.2019 14:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.