YÖK’ten Akademisyenleri Sevindirecek Haber

ABONE OL
20 Ocak 2023 17:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YÖK Başkanlığınca yapılan Yabancı Dil Eğitim Bursu kapsamında başvuru sonucu burs almaya hak kazanan akademisyenlere 2019 yılı için verilecek aylık burs miktarı 3 bin 500 TL olarak açıklandı. Başvuruları başlayan Yabancı Dil Eğitim Bursunu almaya hak kazanan öğretim elemanları aylık 3 bin 500 TL’lik bu desteği 2 ila 6 ay arasında değişen süreler için alacak.

Burs Desteğinin Amacı

Üniversitelerdeki eğitim ve araştırma faaliyetlerini daha nitelikli hale getirmek için planlanan bu sistem aynı zamanda 2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde yer alan eylem planı çerçevesinde Türk akademisyenlerinin yabancı dilde ders verme kapasitelerinin artırılmasına yönelik bir çalışma planı olması bakımından öne çıkıyor.

 Kimler Başvuru Yapabilecek?

Yök’ün sağladığı burslara başvurabilmek için son beş yıl içinde YDS, YÖKDİL, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen bir yabancı dil sınavından en az 45 en fazla 70 puan almış olduğunu belgeleyen, Araştırma Üniversiteleri ve Aday Araştırma Üniversitesi dışındaki devlet üniversitelerindeki doktora derecesine sahip araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya doktor öğretim üyesi kadrolarında görev yapan öğretim elemanları başvurabilecek. Ayrıca söz konusu burstan yararlanmak isteyen öğretim elemanlarının seçimleri üniversiteler tarafından yapılacak. Yabancı dil eğitimi alması uygun bulunan öğretim elemanları bilgilerini en geç 17 Mayıs Cuma mesai bitimine kadar YÖK’e bildirecekler.

2018 yılında yapılan burs programı sonrasında, burs almaya hak kazanan öğretim görevlileri Amerika, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya ve Malta gibi dil okullarında İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi dillerden eğitim almışlardı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.