17 Eylül 2019 Salı 11:21
Üniversitelerde Müdür Ve Yönetim Kurulunun Görevleri Nelerdir

Üniversitelerde görev yapan veya okuyan kişiler genelde müdür ve yönetim kurulunun görevlerini merek etmekteler. Peki, müdür kim tarafından seçilir ve görevleri nelerdir. 

Müdür, üç yıl süre ile Üniversitenin konuyla ilgili öğretim üyeleri veya öğretim elemanları arasından Rektör tarafından görevlendirilir. Süresi biten Müdür yeniden görevlendirilebilir. 

Üniversite öğretim üyeleri veya öğretim elamanları arasından Müdürün önereceği en fazla üç öğretim üyesi veya öğretim elemanı Rektör tarafından üç yıl süre için müdür yardımcısı olarak görevlendirilir. Müdür yardımcıları görevlendirme süresinin sonunda Rektör tarafından, Müdürün görüşü alınarak tekrar görevlendirilebilir veya süresinden önce görevine son verilebilir.  

Müdürün görevi başında bulunmadığı zaman yardımcılarından birisi Müdüre vekâlet eder. Müdür yardımcıları Merkezin yönetim ve işleyişinde Müdüre yardımcı olur. 

MÜDÜRÜN GÖREVLERİ 

- Merkezin faaliyetlerinin düzenli olarak yürütülmesini, gözetim ve denetimini sağlamak. 

- Yönetim Kuruluna başkanlık etmek ve alınan kararları uygulamak. 

- Yıllık faaliyet raporunu hazırlamak.  

- Merkezin yıllık bütçe tasarısını hazırlayıp Yönetim Kuruluna sunmak. 

YÖNETİM KURULU 

Müdür, Müdürün önereceği bir müdür yardımcısı ile Merkezin çalışma alanıyla ilgili Üniversitenin öğretim üyesi veya öğretim elemanları arasından Rektör tarafından görevlendirilen üç öğretim üyesi veya öğretim elemanı olmak üzere toplam beş üyeden oluşur. 

Yönetim Kurulunun görev süresi üç yıldır. Yönetim Kurulu ayda bir defa üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve oy çokluğu ile karar alır. 

YÖNETİM KURULUNUN GÖREVLERİ 

-  Merkezin faaliyetleri ve yönetimi ile ilgili konularda kararlar almak. 

-  Merkezde görevlendirilecek personelin belirlenmesinde Müdürün tekliflerini incelemek ve Rektörlüğe önerilmesine karar vermek.  

- Müdürün, her faaliyet yılı sonunda hazırlayacağı faaliyet raporunun düzenlenmesine ilişkin esasları tespit etmek ve bir sonraki yıla ait çalışma programını hazırlamak.  

- Merkezin faaliyet alanına giren araştırma, yayın ve öğretim konularında karar vermek. 

Son Güncelleme: 17.09.2019 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.