Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
30 Nisan 2019 Salı 20:38
Ücretsiz İzindeki Memurun Sağlık Sigortası

Memurların doğum yapma sebebi başta olmak üzere, askerlik, eğitim ve  devlette 5 yılını dolduran memurlara tanınan ücretsiz izinlerde sıkça yanıt aranılanların başında memurun ücretsiz izinli sayıldığı dönemlerde sağlık sigortası priminin nasıl karşılanacağı sorusu gelmektedir.

Bu noktada 657 Sayılı Kanunun tanımış olduğu haklar kapsamında aylıksız izin kullanan memurların sigorta primlerinin ödenmesi 01.10.2008 tarihi öncesinde memur olanlar ile 01.10.2008 tarihi sonrası işe başlayan memurlar olarak 2’ye ayrılmaktadır.

01.10.2008 Öncesi İşe Başlayanlar

1-) 657 Sayılı Kanun uyarınca aylıksız izinli olanların genel sağlık sigortası primleri, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin olup olmadığına bakılmaksızın aylıksız izinli oldukları süreler ile bu sürelerin sonunda göreve başlamaları için tanınan yasal sürelerde, izne ayrıldıkları kurumlar tarafından SGK’ye ödenir.

2-) Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle aylıksız izinli sayılanların yedek subay okulu öğrencilik süreleri de dahil olmak üzere bakmakla yükümlü oldukları kişilerin bulunması halinde, aylıksız izinli oldukları süreler ile bu sürelerin sonunda göreve başlamaları için tanınan yasal sürelerde genel sağlık sigortası primleri izne ayrıldıkları kurumlar tarafından SGK’ye ödenir.

3-) Muvazzaf askerlik görevini er veya erbaş olarak yapanların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin bulunmaması durumunda göreve başlamaları için tanınan yasal süreler dikkate alınmak suretiyle terhis oldukları tarih ile göreve başladıkları tarih arasında geçen süreye ilişkin genel sağlık sigortası primleri, izne ayrıldıkları kurumlar tarafından SGK’ye ödenir.

4-) Bu şekilde aylıksız izinde olanların genel sağlık sigortası primleri aylıksız izne ayrıldıkları tarihteki emeklilik keseneğine esas derece, kademe, ek gösterge ve kıdem hizmet süresi ve primin ait olduğu ayda geçerli olan kamu sahabet giriş personelinin maaşlarının hesabında esas tutulan katsayı rakamı ve taban aylık tutarına göre hesap edilecek emeklilik keseneğine esas aylık tutarı üzerinden yüzde 12 oranında tahakkuk ettirilir.

01.10.2008 Sonrası İşe Başlayanlar

1-) 657 Sayılı Kanun uyarınca aylıksız izinli olanların genel sağlık sigortası primleri bakmakla yükümlü oldukları kişilerin olup olmadığına bakılmaksızın, sadece bir yıl süreyle sınırlı olmak üzere, aylıksız izinli oldukları süreler ile bu sürelerin sonunda göreve başlamaları için tanınan yasal sürelerde, izne ayrıldıkları kurumşar tarafından SGK’ye ödenir. Aylıksız iznin 1 yıldan fazla olan sürelerine ilişkin genel sağlık sigortası primleri ise izinli olan kişi tarafından SGK’ye ödenir.

2-) Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle aylıksız izinli sayılanların yedek subay okulu öğrencilik süreleri de dahil olmak üzere bakmakla yükümlü oldukları kişilerin bulunması halinde aylıksız izinli oldukları süreler ilebu sürelerin sonunda göreve başlamaları için tanınan yasal sürelerde genel sağlık sigortası primleri izne ayrıldıkları kurumlar tarafından SGK’ye ödenir.

3-) Muvazzaf askerlik görevini er ya da erbaş olarak yapanların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin bulunmaması durumunda göreve başlamaları için tanınan yasal süreler dikkate alınmak suretiyle terhis oldukları tarih ile göreve başladıkları tarih arasında geçen süreye ilişkin genel sağlık sigortası primleri, izne ayrıldıkları kurumlar tarafından SGK’ye ödenir.

4-) Bu şekilde aylıksız izinde olanların genel sağlık sigortası primleri 5510 Sayılı Kanunda belirtilen prime esas kazanç alt sınırının (Brüt Asgari Ücret)altında olmamak kaydıyla, primin ilişkin olduğu aydaki kamu personelinin maaşlarının hesabında esas tutulan katsayı rakamı ve taban aylık tutarına göre aylıksız izne ayrıldıkları tarihteki tespit edilecek prime esas kazançları üzerinden yüzde 12 oranında tahakkuk ettirilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şaban kahraman 2020-04-06 03:01:15

16ekim2019 tarih itibari ile 1yil sureyle ucretsiz izne ayrildi hizmet dokumumde 16 ekim itibari ile sigorta pirim gozukmemektedir nicin bilgilendirirseniz memnun olurum saygilar