07 Nisan 2019 Pazar 14:46
Nakil Yoluyla Kurum Değiştiren Memurun Harcırah Hakkı

Birçok memurun görev yaptığı kurumdan başka bir kuruma geçme talebi ve bu konudaki beklentisi naklen atanma ile ilgili soruları beraberinde getirmektedir.

Çalıştığı kurumdan Betpas başka bir kuruma geçmek isteyen bir memur öncelikle geçmek istediği kuruma bulunduğu kadro derece ve pozisyonunu belirten bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır. Bundan sonraki aşamada memurun dilekçesini verdiği kurum memurun hali hazırda görev yapmış olduğu kuruma resmi yazı yazarak personelin yer değiştirmesinde herhangi bir sakınca olup olmadığını sorarak o memuru talep eder. Memurun görev yaptığı kurum personelinin başka bir kuruma geçmesinde sakınca görmezse talep eden kuruma olumlu görüş bildirir. Memuru talep eden kurum bu olumlu görüş sonrası ilgili kurumdan personeli istediğine dair bir yazı daha yazarak onay bekler. Naklen atanmasına onay verilen memur bu yazışmalar neticesinde yeni kurumuna belirtilen tarihler çerçevesinde giderek görevine başlar.

Naklen Atanan Memur Harcırahını Hangi Kurumdan Alır?

Naklen atanan memur 2575 Sayılı Harcırah Kanununun 57.maddesine göre harcırahın hizmetin taalluk ettiği (ilgisinin bulunduğu) kurum bütçesinden ödenecektir ibaresiyle memura harcırahını naklen atandığı yeni kurumundan alacağını belirtmiştir.

Şehir Değiştiren Memur 15 Günlük Mehil Müddetinde Maaş Alabilir Mi?

Bu konuda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 169.maddesi;  “bulundukları yerden başka yerlerdeki görevlere nakledilen ve 62nci maddede belirtilen süre içinde yeni görevlerinde işe başlayan memurlarla, yer değiştirme suretiyle başka kurumlara atanan memurların aylıkları, işe başladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren yeni görev yerinde ödenir. Eski görev yerinde alınan aylıklar için kurumlar arasında herhangi bir hesaplaşma yapılmaz” şeklinde ifade etmiştir.

Son Güncelleme: 07.04.2019 20:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.