DOLAR 31,0876 0.3%
EURO 33,6943 0.1%
ALTIN 2.022,760,30
BITCOIN 1594608-0,38%
İstanbul
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memurun Yarı Zamanlı Çalışması Hakkındaki Taslak Hazır

Memurun Yarı Zamanlı Çalışması Hakkındaki Taslak Hazır

ABONE OL
1 Eylül 2019 14:11
Memurun Yarı Zamanlı Çalışması Hakkındaki Taslak Hazır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamuda çalışan ve doğum sonrasında çeşitli sebeplerle işe başlamak zorunda kalan memurları yakından ilgilendiren yarı zamanlı çalışma hakkında Hükümetin hazırladığı taslakta sona gelindi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkının esaslarının belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileriyle yapmış olduğu toplantıda yarı zamanlı çalışmanın hizmet sınıfı, kadro unvanı ve kurumlara göre belirlenmesi üzerinde duruldu.

Taslağın son şeklini alıp hayata geçirilmesiyle birlikte yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımında kadın veya erkek memur ayrımı yapılmayacak ve eşlerin her ikisinin de memur olması durumunda yarı zamanlı çalışma hakkından her iki eş de yararlanabilecek. Eşler, bu hakkı aynı dönemde veya birbirini takip eden dönemlerde kullanabilecek.

Memur Haftada Kaç Gün Çalışacak ve Süreç Nasıl İşleyecek?

Yarı zamanlı çalışma memurun doğum sonrası analık izninin veya kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden ay başına kadar olan süreci kapsayacak. Bu haktan yararlanmak isteyen memur durumunu 1 ay önceden dilekçeile çalıştığı kurumuna bildirecek, kurum da bu dilekçeyi uygunluk yönünden değerlendirecek. Yapılan değerlendirme sonrasında memurun çalışma usulü ve günlük çalışma saatlerinin bitiş ve başlangıcı, yetkili amir tarafından belirlenecek.

Yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanacak olan memurların haftalık çalışma süreleri haftada üç günü ve günde sekiz saati aşmamak suretiyle günlere bölünecek.

Evlat Edinen Memurlar Da Bu Haktan Yararlanacak

Üzerinde çalışılan bu taslağı hayata geçirilmesiyle evlat edinen memurlar da yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanacak. Memurunu yarı zamanlı çalışması durumu  evlat edinilen çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten verilen sekiz haftalık iznin ya da kullanılan iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan dönemi kapsayacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.