19 Haziran 2017 Pazartesi 11:07
Memurlarda kaç hizmet sınıfı var

Memuriyette “ ben genel idare hizmetleri grubundayım”, yada “ ben sağlık hizmetleri sınıfındayım” gibi cümleleri bir çok kez duymuşuzdur. Peki bu sınıflar kaça ayrılıyor. Kaç sınıf devlet memuru bulunuyor bu haberimizde bu soruya yanıt aramaya çalışacağız. Bunun içinde yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu incelemeye çalışacağız.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36’ncı maddesini incelediğimizde memurlarda 12 hizmet sınıfının yer aldığını görmekteyiz. İşte tek tek bu sınıfları inceleyelim.

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı; yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel İdare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.

Teknik Hizmetler Sınıfı; Meslekleriyle ilgili görevleri fiilen ifa eden ve meri hükümlere göre yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, jeolog, hidrojeolog, hidrolog, jeofizikçi, fizikçi, kimyager, matematikçi, istatistikçi, yöneylemci (Hareket araştırmacısı), matematiksel iktisatçı, ekonomici ve benzeri ile teknik öğretmen okullarından mezun olup da, öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetlerde çalışanlar bu sınıfta yer alır. Yine Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek Bölge Plancısı, 3437 ve 9.5.1969 tarih 1177 sayılı Kanunlara göre tütün eksperi yetiştirilenler ile müskirat ve çay eksperleri, fen memuru, yüksek tekniker, tekniker teknisyen ve emsali teknik unvanlara sahip olup, en az orta derecede mesleki tahsil görmüş bulunanlar Teknik Hizmetler sınıfında yer alırlar.

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı; Hayvan sağlığıda dahil olmak üzere, sağlık hizmetlerinde mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, Klasbahis veteriner hekim gibi memurlar ile bu hizmet sahasında çalışan yüksek öğrenim görmüş fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuvar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri ve yardımcıları, çevre sağlığı ve toplum sağlığı teknisyeni dahil) sağlık savaş memuru, hayvan sağlık memuru ve benzeri sağlık personeli b u sınıfta yer alır.

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı; Eğitim ve Öğretim görevi ile görevlendirilen öğretmenler Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında yer almaktadır.

Avukatlık Hizmetleri Sınıfı; Avukatlık ruhsatına sahip, baroya kayıtlı ve kurumlarını yargı mercilerinde temsil yetkisini haiz olan memurlar bu sınıfta yer almaktadır.

Din Hizmetleri Sınıfı; özel kanunlarına göre çeşitli derecelerde dini eğitim görmüş olan ve dini görev yapan memurları kapsamaktadır.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı; özel kanunlarına göre çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, baş komiser emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri ve emniyet müdürü ve emniyet müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensubu memurları bu sınıfta yer almaktadır.

Jandarma Hizmetleri Sınıfı; Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarında bulunan subay, astsubay ve uzman jandarmalar bu sınıfta yer almaktadır.

Sahil Güvenlik Hizmetleri Sınıfı; Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında bulunan subay ve astsubaylardan oluşmaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı; Kamu kurum ve kuruluşlarında her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapma görevini üstlenenler bu sınıfta yer almaktadır. Yine İlaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi. Ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre çalışanlar bu sınıfta bulunmaktadır.

Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı; Bu sınıf, valiler ve kaymakamlar ile bu sıfatları kazanmış olup İçişleri Bakanlığı merkez ve iller kuruluşunda çalışanları ve maiyet memurlarını kapsamaktadır.

Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfı; Milli İstihbarat Teşkilatı kadrolarında veya bu teşkilat emrinde çalıştırılanlardan özel kanunlarında gösterilen veya Başbakanlıkça tespit edilen görevleri ifa edenleri kapsamaktadır.

Son Güncelleme: 20.03.2019 21:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.