17 Temmuz 2017 Pazartesi 15:08
Memurlara kademe ilerlemesinin durdurulması cezası hangi hallerde verilir

Memurlara verilen disiplin cezaları haber dizilerimiz kapsamında 4’ncü haberimizi memurlarda kademe ilerlemesinin durdurulmasını konu alarak yapacağız.  Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası nedir. Kademe ilerlemesinin durdurulması kimlere verilir. Kademe ilerlemesinin durdurulması kim tarafından hangi durumlarda verilir. Sorularına yanıt aramaya çalışacağız.

Memurlarda Kademe ilerlemesinin durdurulması 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125:nci maddesinin D bendinde açıklanmaktadır. Kanuna göre Kademe ilerlemesinin durdurulması; Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 ila 3 yıl arasında durdurulmasıdır. Peki, Hangi durumlarda memura kademede ilerlemesinin durdurulması cezası verilir bu konuyu değerlendireceğiz.

Memurlarda kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şu şekilde açıklanmıştır. Memurun görev yerine sarhoş bir şekilde gelmesi ve görev yerinde alkollü içki içmesi,  İzinsiz olarak 3 gün ile 9 gün göreve gelmemesi, görevi ile alakalı olarak çıkar sağlamak, amirine ve çalışanlara karşı küçük düşürücü hakaret edici fiil ve hareketlerde memurun kademe ilerlemesinin durdurulmasına neden olmaktadır.

 Memurun görev bölgesinde izinsiz olarak tören, toplantı düzenlemesi, gerçek dışı rapor ve belge düzenlemesi, ticaret yapması veya gelir elde edecek bir faaliyette bulunması, dahili olduğu işyerinde kişiler arasında dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapması yine memurun kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alma nedenidir.

Belirlenen sürelerde ve zaman dilimlerinde kurumuna mal beyanında bulunmak, Açıklanması yasak olan bilgileri paylaşmak, Amiri, sorumlu olduğu kişilere ve iş arkadaşlarına hakaret ve tehdit unsurları, verilen görevi kasti olarak tamamlamamak yada yapmamak, Siyasi partilerin yararına yada zararına faaliyetlerde bulunmakta memurlarda kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına neden olur.

Diplomatik statüsünden yararlanmak suretiyle yurt dışında, haklı bir sebep göstermeksizin ödeme kabiliyetinin üstünde borçlanmak ve borçlarını ödemedeki tutum ve davranışlarıyla Devlet itibarını zedelemek veya zorunlu bir sebebe dayanmaksızın borcunu ödemeden yurda dönmek, yine ceza sebebidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.