Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği Yürürlükte

ABONE OL
3 Mayıs 2019 15:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, personelin kurumlar arasından geçici olmak suretiyle görevlendirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanarak yürürlüğe girdi. Kurumlarda statülerine bakılmaksızın bir kadro veya pozisyona dayalı olarak çalışan personeller hakkında uygulanacak. Hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlar hakkında yayımlanan bu yönetmeliğim hükümleri uygulanamayacak.

Yayımlanan yönetmeliğe göre kurum emrine geçici görevlendirmede, görevlendirmenin yapılacağı kurumda yürütülecek göreve ilişkin kadro ya da pozisyon şartı aranmayacak. Bu madde ile geçici görevlendirilen personel kurumlarından aylıklı/ücretli izinli sayılacak, mali ve sosyal hak ve yardımlarını kurumlarından almaya devam edecek.

Görevlendirilen personel, geçici görevlendirildikleri süre boyunca kurumlarından aylıksız/ücretsiz izinli sayılacak. Bu personellerin SGK ile ilişkileri kendi kurumlarındaki statüleri dikkate alınarak devam ettirilecek. Buna göre görevlendirilen personel, geçici görevlendirildikleri kadro ve pozisyon için öngörülen mali ve sosyal hak ve yardımlardan emsali personel gibi faydalanabilecekler. 

Geçici Görevlendirme Süreleri Uzatılabilecek

Bu yönetmelik kapsamında geçici görevlendirme en fazla bir yıl olarak yapılabilecek ve her defasında bir yılı geçmemek üzere uzatılabilecek. Kesintili ya da kesintisiz olarak bu yürürlükteki yönetmelik kapsamında toplamda altı ayı geçen görevlendirmelerde personelin muvafakatinin alınması şart olacak.

Bu kapsamda geçici görevlendirilen kamu personeli, görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla yükümlü olacaklar.

Göreve Başlama Süreleri

Aynı veya farklı yere geçici görevlendirilen personel, belirtilen geçici görevlendirme tarihinde, geçici görevlendirildiği kurumda görevine başlayacak. Görevlendirilen personel, geçici görevlendirme süresi bittiğinde, belirtilen görevlendirme bitiş tarihini takip eden ilk iş günü, kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurumda işe başlar.

Geçici görevlendirme herhangi bir nedenle bitiş tarihinden önce sona erdirilmiş ise personel bu durumun kendisine tebliğ edilmesinden takip eden ilk iş günü kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurumdaki göreve geri dönebilecek. Belge ispatı mümkün zorlayıcı sebep olmadan süresi içersinde göreve başlamayanlar için, görevlendirildiği kurumca yapılacak bildirim üzerine, personelin kadro veya pozisyonunun bulunduğu kurum tarafından personelin ilgili olduğu mevzuatın hükümleri uygulanacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.