15 Mayıs 2017 Pazartesi 08:46
KPSS şartı olmadan kamu personeli ve memur alan kurumlar

KPSS Şartı Aranmadan Atama Yapılan Tüm Kurumlar

KPSS Şartı Aranmadan Kamuya Memur Alımı Yapılan Tüm Kurumlar

Devlet Memuru olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS şartı ile veya KPSS şartı aranmadan atamalar yapılabilmektedir. İstistai memurluklar harici kamuya KPSS'siz alım yapılan tüm kurum ve kuruluşlar.

KPSS şartı olmadan da kamuya alımlar yapılabilmektedir. My Memur olarak normal şartlarda istisnai memurluklarla ilgili haberler yapmakta ve nasıl olduğunu anlatmaktayız. Bu haberde de yenişafağın kurumlara göre ayırdığı KPSS şartı aranmayan detaylara değineceğiz. Bu alımlar gelecek meslek planlamalarında büyük önem arz etmektedir.

657 Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli pozisyonlarda yapılan atamalar.

Kamu kurum ve kuruluşları sözleşmeli pozisyonlarda KPSS şartı aramadan atamalar yapabilmektedirler. Çoğu alımlar için KPSS şartı aranırken bazı özel durumlar için bu şart aranmıyor. Bunlardan yurtdışı teşkilatları için yapılan alımlar yapılmaktadır. Araştırma ve Geliştirme ARGE ile özellikle Proje çalışmaları için KPSS şartı olmadan alımlar kısmi zamanlı olarak yüksek maaşla yapılabilmektedir. Özellikle Sağlık Bakanlığına alınan danışman alımlarında çok yüksek maaşlar verilmektedir.

Ayrıca ARGE ve projeler için alım yapılan branşlar şunlardır: Avukat, Diş Tabibi, Eczacı, Gemi Adamı, Kaptan, Pilot, Tabip, Uçak Kontrol ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman Tabip, Helikopter Makinisti, Uzman personeller olmaktadır.

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun Norm kadro ve personel istihdamı maddesi gereği yapılan sözleşmeli personel alımları. İlgili maddenin tam metnini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerine alım yapılan sözleşmeli personel çalıştırılması usul ve esasları çerçevesinde avukat alımları yapıyor.

Ayrıca KPSS şartı olmadan mesleki uygulamalı sınav ile sözleşmeli personel alımları yapılmaktadır. Bu kadrolar şunlardır: Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Deniz Trafik Kılavuzu, Derici, Dispeç, Dokumacı-Öğretici, Editör, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Hattat, Heykeltraş, Işıkçı, İşaret Dili Tercümanı, Kalemkar, Kameraman, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kurşuncu, Mizanpajcı, Mücellit, Müzikçi, Nota Ressamı, Sedefkar, Senarist, Seramikçi, Tasarımcı, Tashihçi, Taş İşleyici, Tonmaister, Vitray Ustası, Yapımcı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen, Restoratör alımı yapıyor.

Kamuya ilke defa açıktan atama ile yapılan memur atamaları.

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik hükümlerinde sınavsız olarak memur alımı yapılacak kadrolar belirtilmiştir. Bu alımlar için 657 DMK'nın devlet memurluğuna girişteki genel şartları taşıyor olması da gerekmektedir.

Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya Askeri Oyunlarında ferdi Casinovale ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenleri alıyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenler. Ayrıca takım sporlarında en az 10 kez Türkiye'yi temsil eden milli sporcu atamaları yapılıyor.

Gençlik Spor Bakanlığı, Spor Genel müdürlüğünde münhal bulunan eğitmen ve antrenör kadroları için aranan koşulları sağlayanlar MEB kadrolarına beden eğitimi öğretmeni olarak atamaları yapılabilir.

3173 sayılı kanun ile atamalar.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yapılan sınavsız atamalar teşkil etmektedir. Bu atamalar 657 devlet memurları kanununa tabi memur kadrolarıyla sözleşmeli pozisyonlar ve işçi kadroları için % 2 oranında bu kanun kapsamında kişiler için kadro ayırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu atamalar Devlet Personel Başkanlığı tarafından kura usulü olarak yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan kanun gereği bilişim uzmanı alımları.

5502 sayılı kanun gereği SGK Başkanlığında çalıştırılmak üzere sözleşmeli bilişim uzmanı alımları da KPSS şartı olmadan yapılmaktadır. Özellikle yazılık bilgisine sahip alımlar için şartlarda yer alan uzmanlık alanları son derece önemlidir. Ücret olarak tavan ücretin 5 katına kadar maaş verilebilmektedir. Örneğin 4 bin 687.25 TL tavan ücretin 5 katı.

KPSS şartsız kamuya işçi alımları.

İş Kanunu gereği daire başkanı, daire başkanı muadili ve üst düzey yönetici, doktor, uzman doktor, diş hekimi ve eczacı alımları. Kamu kurum ve kuruluşlarına hukuk müşaviri, müfettiş, kontrolör, denetmen, denetçi, uzman ve aktüer branşlarındaki meslekler için işçi alımlar. Kamu kurum ve kuruluşlarına projelerle ilgili olarak geçici süreli iş sözleşmeline tabi özel şart ve uzmanlık gerektiren alımlar oluyor.

Kamu kurum ve kuruluşları için yapılan ilköğretim ve daha az düzeydeki işçi alımları. Ayrıca 3713 sayılı kanun çerçevesinde askerde yaralananlar ile üstün başarılı olanlar ve Bakanlar Kurulu kararı ile yükümlülük süresi uzatılan yedek subaylar, erbaşlar ve erler alınıyor. İl özel idareleri ve belediyelerin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulan şirket, kooperatifleri için yapılacak işçi alımları yapılıyor.

Son Güncelleme: 30.05.2017 08:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.