Kamu hizmetleri istihdam şekilleri kaç şekilde olur

Kamu hizmetinde memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler dışında kamu personeli istihdamı sağlanır mı? sorusuna yanıt arayacağız.

Kamu hizmetleri istihdam şekilleri kaç şekilde olur

Kamu hizmetinde memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler dışında kamu personeli istihdamı sağlanır mı? sorusuna yanıt arayacağız.

19 Haziran 2017 Pazartesi 10:14
Kamu hizmetleri istihdam şekilleri kaç şekilde olur

Birçok kişinin hayalinde kamu personeli ve memur olmak bulunuyor. Peki, Devlet hangi şekillerde istihdam sağlıyor. Devletin istihdam şekilleri neler bu haberimizde bu soruya yanıt aramaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi devlet memurları ve kamuda çalışan birçok kamu personeli ile alakalı tüm düzenlemeler açıklamalar ve haklar genel itibariyle 657 sayılı Devlet memurları kanununda açıklanmıştır. İlgili Kanun incelediğinde 4’ncü maddesinde Devlet tarafından gerçekleştirilen istihdam şekilleri belirtilmiştir. 657 sayılı kanuna baktığımız da, kamu hizmetinin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler tarafından yapıldığı yani Kamu Hizmetinde görevli olan personelin 4 isimde istihdam edildiği belirtilmektedir. 657 Sayılı Devlet memurları kanununa göre istihdam şekilleri ve açıklamaları aşağıdaki şekildedir.

Memur mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır. Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

Sözleşmeli Personel; Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde. Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

Geçici Personel;  Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

İşçiler; Memur, Sözleşmeli Personel ve Geçici personel dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan. Sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir. Geçici işçileri ile alakalı 657 sayılı Devlet memurları Kanunu hükümleri uygulanmaz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında bu 4 istihdam türü dışında istihdam yapılamamakta ve personel çalıştırılamamaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.