Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
26 Mart 2019 Salı 22:46
Genel Hatlarıyla Memurların İzin Hakları

Yıllık İzin: Genel itibariyle memurlarda en çok bilinen izin hakkı yıllık izin hakkı olup, bu izinler 1 yıldan 10 yıla kadar çalışan memurlar için (10.yıl dahil) 20 gün, 10 yıldan daha uzun süreden beri çalışmakta olan memurlar için 30 gündür. Zorunlu bir durum olması halinde yıllık izne 2 gün yol izni de eklenir. Asaleti henüz tasdik olmamış memura ise 10 günlük mazeret izin hakkı verilir.

Hastalık İzni: Memurlar 1 yıl içerisinde en fazla 40 güne kadar tek hekim raporu kullanabilirken, 7 inci günden sonra alınan tek hekim raporlarında maaştan kesinti yapılır.

Memurların hastalanmaları ve sağlık durumuna göre doktor raporu almaları durumunda izinli sayılırlar. Kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç duyulan hastalığı halinde 18 aya kadar, diğer hastalık hallerinde ise 12 aya kadar izin verilir. Kanuna göre hastalık izni alan devlet memurları işe dönerken iyileştiğine dair rapor getirmek zorundadır.

Aylıksız İzin: Memuriyette 5 yılını doldurmuş bir memura 1 yıl aylıksız izin hakkı tanınır. Bununla birlikte doğum yapan memura 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104 üncü maddesi uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir.

Refakat İzni: Memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.

Mazeret İzni: Memurların birçok mazeret izin hakkı Piabet bulunmaktadır. Evlilik izni bunlardan biri olup memurun evlenmesi durumunda kendisine 7 gün izin hakkı verilir. Kadın memura doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir. Eğer çoğul gebelik varsa doğum öncesi analık iznine iki hafta daha eklenir. Eşi doğum yapan memura ise 10 gün babalık izni verilir. Ayrıca annesi, babası, eşi, çocuğu, kayınvalidesi veya kayınbabası ölen memura 7 gün ölüm izni verilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.