Engelli Memurların Ekonomik Sıkıntıları Çığ Gibi Büyüyor

ABONE OL
11 Temmuz 2019 15:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Binlerce engelli memur kamu kurumlarında çalışmakta, aldıkları maaş bazı kesimler tarafından yeterli gibi gözükse de ne yazık ki göründüğü gibi değildir. Engelli memurlar diğer engelli olan insanlar gibi kısmen veya tamamen  başka insanlara bağımlı olabilmekteler. Bu durum ne yazık ki ekonomik olguya gebedir. Engelli memurlar aldıkları maaşı diğer kesimler gibi zorunlu harcamalar dışında kendilerine yardımcı olan bakıcılarına da harcama yapmaktalar. Buda ekonomik bir dar boğaza sürüklenmelerine neden olmaktadır.

ENGELLİ MEMURLARA VERİLMESİ TALEP EDİLEN HAKLAR;

– Engelli memurla çalışma yılı ve kıdemi göz önüne alındığında bir çok engelli memur ek gösterge almadan emeklilikleri gelmekte veya engelli durumları ağırlaşarak veya kötüleşerek çalışma güç ve azmini yitirmektedirler. Bu gibi nedenlerle engelli memurlara iki yılda bir derece verilerek en azından ek göstergeden faydalanması sağlanmalıdır.

– Engelli memurlar engel oranlarına göre 15 ila 21 yıl üzerinden emekli olmakta emekli ikramiyeleri 25 yıl çalışıp emekli olan memura göre daha az olmaktadır. En azından emekli olduklarında normal memurlar kadar toplu ikramiye alarak toplu ihtiyaçlarını gidermeleri sağlanarak eşitlik sağlanmalıdır.

– Engelliler haliyle diğer insanlara göre sağlık açısından dezavantajlı grup olduğu için tedavi ve hastane ihtiyacı diğer insanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle Engelliler ücretsiz olarak özel hastanelerde muayene olabilmelidir.

– Engelli insanların başka insanlara ihtiyaç duyduğundan işe giriş çıkış saatlerinde esnek davranılması daha çok motiveye neden olur, iş performansları da pozitif yönde olacaktır.

KAMUDA GÖREVLİ ENGELLİ MEMUR SAYISI;

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre, kurum ve kuruluşların bu kapsamda istihdam ettiği kadrolarda yüzde 3 engelli çalıştırmak zorunda, bu doğrultuda kamuda çalışan engelli memur sayının 56 bin civarında olduğu düşünüldüğünde yukarıda sıralanan isteklerin bir çok engelli insanı hayatta tutacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve  üyelik sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.