Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
24 Mart 2019 Pazar 12:10
Devlet Memurluğundan Çıkarılma Nedenleri

Memuriyetin son bulacağı haller gibi daha memuriyet başlamadan bu hakkını kaybetmekte söz konusu olabilir. Örneğin ilk atama ile yeri belli olan memur göreve başlamadığı takdirde bu hakkını kaybetmiş sayılır ve bir yıl geçmeden tekrar devlet memurluğuna atanamaz.

Diyelim ki atama sonrası belirtilen sürede ve belirtilen şartlarda görevine başladı bu sefer tüm devlet memurlarının (Kitlerde 1 yıl, diğer kurumalarda 2 yıl) tabi olduğu adaylık süresi başlar. Adaylık sürecinde memur hazırlayıcı ve temel eğitim olmak üzere iki eğitime tabi tutulur. Bu eğitimler sonucu yazılı sınava girerler bunlardan başarısız olan memurlar ile eğitim sürecini başarılı tamamlamış ancak staj döneminde amirleri tarafından başarısız bulunan adaylar ayrıca tüm adaylık süreci içerisinde memuriyetle bağdaşmayacak hal ve hareketleri olması durumunda görevine son verilir. Bu şekilde görevden uzaklaştırılan memur 3 yıl tekrar devlet memuru olamaz.

Kurum değişikliği sonrası (aynı kurum içinde yer değiştirmede olabilir) yeni görev yerine başlamayan memurun görevine son verilir. Bu durmada olan memur 1 yıl tekrar devlet memuru olamaz.

Kurum veya yer değişikliği gibi yurtdışına göreve gönderilen memurda yurtdışı görevi bittikten sonra süresi içinde belirtilen görevine dönmezler ise memuriyetleri sona erer ve 1 yıl geçmeden yeniden devlet memuru olamazlar.

Memur olurken beyan ettiği nitelikleri taşımadığı sonradan anlaşılan veya mevcut niteliklerinden birini sonradan kaybeden memurun görevine son verilir. Olması gereken şartları yeniden taşıması halinde 6 ay geçmeden tekrar memuriyete giremezler.

Ücretsiz izne çıkan memurlar süreleri sonunda Lidyabet veya ücretsiz izin alma sebebi ortadan kalktığı takdirde on gün içinde görevlerine başlamaları gerekir. Görevine başlamayan memur memuriyetten çıkarılır ve 1 yıl geçmeden tekrar devlet memuru olamazlar.

Görevi başındaki memur izinsiz veya mazeretsiz 10 gün üst üste işe gelmediği takdirde memuriyetten çıkarılır ve 1 yıl süreyle tekrar devlet memuru olamaz.

Şimdiye kadar saydığımız maddelerden herhangi biri nedeniyle memuriyetten çıkarılan memur belirtilen sürelerin sonunda tekrar devlet memurluğuna dönebilme şansları var idi ancak aşağıda sıraladığımız nedenlerden ilişiği kesilen memurlar ömür boyu tekrar memuriyete dönüş yapamazlar.

Kişisel veya siyası çıkarlarla bulunduğu kurumda huzuru bozma, iş ve işleyişi bilerek ve isteyerek sekteye uğratma, boykot, grev ve işgale yeltenme, toplu olarak işe gelmeme, diğer çalışanları ve vatandaşları tahrik etme,

Devlet tarafından yasaklanmış her türlü basılı kitap, afiş, pankart gibi materyalleri çoğaltmak, dağıtmak, asmak ve teşhir etmek,

Bilindiği gibi devlet memurlarının siyasi partilere üye olmaları yasaklanmış maddelerdendir. Bu sebeple siyasi parti üyeliği,

Bir yıl içerisinde izinsiz ve mazeretsiz toplamda 20 gün işe gelmemek,

Ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü hallerde(savaş, doğal afetler vb.) amirlerinin verdiği görevleri yerine getirmemek,

Başta amirleri olmak üzere çalıştığı yerde diğer memurlara fiziki müdahalede bulunmak,

Yüz kızartıcı davranışlarda bulunmak,

Kurumun gizli bilgilerini basına, halka veya herhangi birine açıklamak,

Görev yerinde suçluları saklamak,

Yurtdışında görevde iken devletimizi küçük düşürecek davranışlarda bulunmak,

Atatürk aleyhinde sözlü veya fiziki davranışlarda bulunmak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.