Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
23 Mart 2019 Cumartesi 22:10
Devlet Memurluğunda İlerleme ve Yükselme

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memuriyete giriş derece/kademelerini ilgililerin eğitim durumlarına, unvanlarına ve hizmet sınıflarına göre farklı belirlemiş olmakla birlikte, memurun eğitim durumundaki değişikliklere, belli bir süre disiplin cezası almamaya ve görev yapılan bazı yerlere ilişkin özel düzenlemelere bağlı olarak ilave kademe ilerlemesi yapılmasına da imkan tanımıştır.

Normal şartlarda yapılan kademe ilerlemesi

Memurun kademe Makrobet ilerlemesi yapabilmesi için;

-Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışması,

-Bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin olması gerekir.

Bu şartları taşıyan her memur, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılır. Kademe ilerlemesi yapmış sayılanlardan, ilerlemeyi hak etmedikleri sonradan anlaşılanların kademe ilerlemeleri, ilerlemiş sayıldıkları tarihten geçerli olarak iptal edilir.

Öte yandan, aday olarak göreve başlayan memurlar, girecekleri derecenin hak edecekleri kademe aylığını alırlar ve asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi yapamazlar.

Kademe ilerlemesi yapan memurun aylığı, ilerleme tarihini izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesi esas alınarak ödenir.

Devlet Memurlarının öğrenim durumlarına göre memuriyete giriş derece ve kademeleri ile yükselebilecekleri derece ve kademeleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda gösterilmiştir. Buna göre;

İlkokulu bitirenler, 15. inci derecenin 1 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 7 nci derecenin son (9 uncu) kademesine kadar yükselebilmektedir.

Ortaokulu bitirenler, 14 üncü derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 5 nci derecenin son (9 uncu) kademesine kadar yükselebilmektedir.

Liseyi bitirenler, 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 nci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

Lise dengi mesleki ve teknik öğrenimini bitirenler, 12 nci derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 nci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

2 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler, 10 uncu derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 1 nci derecenin son (4 üncü) kademesine kadar yükselebilmektedir.

3 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler, 10 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 1 nci derecenin son (4 üncü) kademesine kadar yükselebilmektedir.

4 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler, 9 uncu derecenin 1 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 1 nci derecenin son (4 üncü) kademesine kadar yükselebilmektedir.

5 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler, 9 uncu derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 1nci derecenin son (4 üncü) kademesine kadar yükselebilmektedir.

6 yıl süreli yükseköğrenimi bitirenler, 9 uncu derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 1nci derecenin son (4 üncü) kademesine kadar yükselebilmektedir.

Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için gereken “bulunduğu kademede en az bir yıl çalışma” şartı aranmadan da kademe ilerlemesi yapılması mümkün olabilmektedir. Bu haller, gerekli şartları taşıyan memurlar hakkında istisnai olarak uygulanmaktadır. Memurların istisnai olarak kademe ilerlemesi almasına imkan veren hallerden bazıları şöyle:İstisnai hallerde yapılan kademe ilerlemesi

-Zorunlu yer değiştirmeye tabi memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlerde görev yapanlara, buralarda fiilen çalışmak suretiyle geçirdikleri her iki yıl için ilave bir kademe ilerlemesi verilmektedir.

-Son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, ilave bir kademe verilmektedir.

-Devlet memurluğuna giriş derece ve kademelerinin belirlenmesinde esas alınan öğrenim düzeyinde değişiklik olması sonucunu doğuracak şekilde öğrenim düzeyi değişen memur hakkında son öğrenim durumuna göre intibak işlemi yapıldığında, memurun ilave kademe/kademeler alması mümkün olabilir.

Ayrıca Devlet memurları memuriyete girmeden ya da memuriyetten ayrıldıktan sonra özel iş yerlerinde ya da serbest olarak çalıştıkları sürelerden dolayı bazı memurların ilave kademe/kademeler alması mümkün olabilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.