Ege Yılmaz
Ege Yılmaz
23 Mart 2019 Cumartesi 22:04
Aday Memurluk Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 54. maddesinin ikinci fıkrasında ”Aday olarak atanan Devlet memurlarının adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içerisinde başka kurumlara nakli yapılamaz”

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 54. maddesi gereğince Devlet Memurluğuna ilk defa atananlar aynı Kanunun değişik 62. maddesi uyarınca atama onayının kendilerine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde görevlerine başlarlar.

Adaylık eğitimi süreci üç aşamalıdır. Bunlar, Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve stajdır. Bu eğitimlerin tümünden başarılı olmak gereklidir. Bu eğitimlerin her hangi birinden başarısız olanların ilişikleri kesilir.

Adaylık süresince hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin, amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.

657 sayılı Kanunun bu düzenlemesi amire büyük bir üstünlük sağladığından, adaylık süresince çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Adaylık süresinde devlet memurluğu ile ilişiği kesilenler 3 yıl süre ile devlet memurluğuna alınmazlar.

Sınav Süreci Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj 'dan oluşmaktadır.

TEMEL EĞİTİM

Atatürk ilkeleri,

T.C. Anayasası,

Genel Esaslar

Temel Hak ve Ödevler

Cumhuriyetin Temel Organları

Yürütme

Genel olarak Devlet teşkilatı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

Ödev ve sorumluluklar

Genel Haklar

Yasalar

Sicil ve disiplin işleri

Sosyal ve Mali Haklar

Amir - Memur ilişkileri

Müracaat ve şikayetler

Kılık kıyafet

Yer değiştirme

Beşeri İlişkiler

Yazışma Dosyalama Usulleri

Devlet malını koruma ve tasarruf tedbirleri

Halkla ilişkiler

Gizlilik ve gizliliğin önemi

İnkılap Tarihi

Hazırlayıcı Eğitim;

Aday Memurların Yetiştirilmelerine Dair Genel Yönetmelik'te hazırlayıcı eğitim ile ilgili olarak iki husus belirtilmiştir.

Hazırlayıcı eğitimin hedefi; Aday memurların işgal ettikleri kadro ve görevleri dikkate alınarak bu görevlerin yürütülmesi için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak ve görevlerine intibakını sağlamaktır.

Hazırlayıcı eğitim bir aydan az 3 aydan çok olamaz. Hazırlayıcı eğitim konuları aday memurların kadro ve görevleri dikkate alınarak belirtilen yönetmeliğin 5. Maddesinde sıralanmıştır.

Kurum ve kuruluşun tanıtılması, görevleri, teşkilatı, diğer kurumlarla ilişkileri, ilgili mevzuatı,

Aday memurun görevi ile ilgili hususlar,

Kurum veya kuruluşun uygun göreceği diğer konular temel alınarak belirlenmektedir.

Hazırlayıcı eğitim ile ilgili sınav soruları ilgili kurum ve kuruluşlarca hazırlanır. Bu eğitimden de sınav yapılır ve sınavdan 100 puan üzerinden 60 puan almak gerekmektedir.

STAJ

Aday Memurların Yetiştirilmelerine Dair Genel Yönetmelik'te stajla ilgili olarak 3 husus belirlenmiştir. Bunlar;

Stajın hedefi; Aday memurlara hazırlayıcı eğitim döneminde verilen teorik bilgileri ve işgal ettikleri kadro ve görevleri ile ilgili diğer bilgi ve işlemleri ve kazandırılan becerileri uygulamak suretiyle tecrübe kazandırmaktır.

Staj; Aday Mariobet memurun görev ile ilgili olmak üzere diğer bir kurum veya kuruluşa yaptırılabilir.

Staj iki aydan az olmamak kaydıyla adaylık süresi içinde tamamlanır. Staj dönemi konuları ilgili kurum veya kuruluşlarca belirlenir. Staja katılanlar staj değerlendirme belgesi ile değerlendirilirler.

Kurum ve kuruluşlar bu dönemdeki aday memurlarının yazılı veya uygulamalı sınava tabi tutarakta değerlendirebilirler, bu takdirde 100 tam puan üzerinden 60 puan almak gerekmektedir.

Memur adayların diğer hususları;

Asalet Tasdiki

Adaylık süresi en az bir yıl en çok iki yıl sürer. Bu süre içerisinde aday memurun asli memur olabilmesi için;

Temel, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinden başarılı olması,

Adaylık süresince hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumlarının ve göreve devamsızlıklarının olmaması, gerekmektedir.

Adaylık Dönemindeki Sınavlara Katılmama

Sağlık sebebiyle sınava katılmayanların sınavları adaylık süresi içinde uygun bir zamanda yapılır. Sağlık sebepleri dışında sınavlara katılmayanlar başarısız sayılır.

Soruların açılması ve yazdırılmasından veya dağıtılmasından sonra sınav salonuna gelenlerde sınava katılmamış sayılır ve başarısız olarak değerlendirilirler.

Adaylıkta Nakil

657 sayılı Kanunun adaylık süresi içindeki nakil durumuna ilişkin olarak "aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz." Hükmüne yer verilmiştir. Bu hükme göre

Adaylık devresi içinde aday memur kendi kurumu içerisinde bir ilden başka bir ile nakil olunabilir. Örneğin Bayındırlık Bakanlığı Adana İl Müdürlüğünde görevli bir aday memur adaylık süresi içinde Ankara İl Müdürlüğüne geçebilir.

Aday memur başka kurumlara geçemez. Örneğin Bayındırlık Bakanlığı Adana İl Müdürlüğündeki aday memur adaylık süresi içinde Çalışma Bakanlığının herhangi bir İl Müdürlüğündeki kadrolarına geçemez.

Son Güncelleme: 23.03.2019 22:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.