30 Mayıs 2017 Salı 11:27
Sözleşmeli Öğretmenler ile Kadrolu Öğretmenler arasındaki Farklar

Milliyet Gazetesi yazarlarından Abbas Güçlü 30 Mayıs 2017 tarihli yazısını yayınladı. Yazar Abbas Güçlü tarafından bugün yayınlanan yazı, Sözleşmeli Öğretmenler ile Kadrolu Öğretmenler arasındaki farkı içeriyor. Sözleşmeli Çilesi başlıklı yazıda, aynı fakültelerden mezun olan sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin arasında ikilik oluşturduğundan ve MEB tarafından bu konunun değerlendirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. İşte O yazının içerisindeki detayları.

 Sözleşmeli Öğretmenin il içi ve il dışı tayin hakkı yoktur. Kadrolu Öğretmenlere bu hak tanınmaktadır. - Kadrolu Öğretmenlerde parçalanmış aile yokken, Sözleşmeli Öğretmenlerde eş ve çocuklar başka kentlerde.- Sözleşmeli Öğretmenin ek dersinden SGK kesintisi yapılmaktadır. Kadrolu Öğretmenlerde böyle bir kesinti söz konusu değildir.

Sözleşmeli Öğretmenler idareci veya müfettiş olamazlar. Kadrolu Öğretmenlerin bu konuda herhangi bir sıkıntısı yoktur. Sözleşmeli Öğretmenlerin hizmet puanları yoktur. Bu sebeple 1 yıl ya da 20 yıl çalışmış olmalarının bir önemi yoktur.

Sözleşmeli Öğretmenlerin maaşları her ilde farklılık göstermektedir. (Hatta ilçelerde bile.) Kadrolu Öğretmenler vergi dilimine 22.000 TL’den sonra girerken, sözleşmeli öğretmenler 12.000 TL’den girmektedir. Bazı illerde maaşlar sözleşmede yer aldığı gibi her ayın 15’inde yatmamaktadır. Ayın 23’ünü ve 24’ünü bulmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenler de kadroluların almış oldukları temel ve hazırlayıcı eğitim kurslarını almalarına rağmen, kadroluların stajyerliği kalkarken, asalete geçerken bu eğitim sözleşmelilere Mesleki Eğitim adı altında verilmektedir. Herhangi bir şekilde asalete geçme söz konusu değildir. (4 yıl sonra denilmektedir.)

Kadrolu Öğretmenlerde kıdem ve kademe ilerleme varken, sözleşmelilerde göreve yeni başlayanla 15 senelik olanlar aynı maaşı alacaktır.

Milli eğitim müdürleri, yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ve hatta bakanlık çalışanları dahi Sözleşmeli Öğretmenin özlük haklarıyla ilgili bir bilgiye sahip değiller. Her ilde ve her kurumda farklı uygulama var.

Milli eğitim müdürü ve okula gelen müfettişlerden “Bakın siz sözleşmelisiniz” diye başlayan sözlerle devamlı tehdit edilmektedirler.

Sözleşmeli Öğretmen, geleceğini göremediğinden gönül rahatlığıyla aile kuramamakta, bankalardan kredi kullanamamakta ve hatta sözleşmeli öğretmenlere kız dahi verilmemektedir.

Sözleşmeli Öğretmenler, kutsal ve onurlu bir meslek olduğu halde göğsünü gere gere öğretmenim diyememektedir. Öğretmenler odasında 3 çeşit öğretmen bulunmakta. a) Kadrolu öğretmen, b) Sözleşmeli öğretmen, c) Ders saat ücretli öğretmen… Kadrolu danışman öğretmen, sözleşmeli aday öğretmene mobing uygulayabilmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenler, görevli oldukları okullarda öğrencileri tarafından “Öğretmenim siz sözleşmeli misiniz?”, “Siz geçici misiniz?” gibi sorularla rencide olmakta ve bu sorulara cevap vermekte zorluk çekmektedirler.

Sözleşmemizin 17. maddesi; “İşbu sözleşme ……. tarihinden ….. tarihine kadar geçerlidir” şeklinde. Yani her yılın sonunda görevimiz resmi olarak sona ermektedir.

Bazı illerde öğretmenlere dağıtılan banka promosyonları kadrolu öğretmenlere dağıtılıp sözleşmeli öğretmenler bu hakkın dışında bırakılmaktadır.

Sözleşme metnimizin 13. maddesinin C bendi; (Taraflar, bir ay önce ihbar etmek şartıyla, sebep göstermeksizin sözleşmeyi her zaman feshedebilir) şeklinde. Bu madde ile Bakanlığın bu konudaki ciddiyeti, niyeti ve sözleşmeli öğretmenliğe yaklaşımı gözler önüne serilmektedir. Eğitim ve öğretimin devam ettiği dönemde aralıksız iki aylık süre zarfında sözleşme ücreti karşılığı ders yükünün doldurulamaması durumunda sözleşmesi feshedilir. Bu da iş garantisinin olmadığının resmi kanıtıdır.

MEB yurt dışı öğretmen görevlendirmelerinde şart olarak “Milli Eğitim Bakanlığı’nda en az 5 yıl (kadrolu) çalışmış olmayı öne sürmektedir. Sözleşmeli Öğretmenlerin yoktur.

Sözleşmeli Öğretmenlerin batıdaki okulların norm kadrolarını doldurdukları iddia edilmektedir. Oysaki genelde 3. hizmet bölgesinde olduğu gibi batıdakiler de ilçelerin en ücra okullarında görevlendirilmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenlere hiçbir şekilde özür grubu tayin hakkı verilmemiştir. Bir sorunumuzu illerde ve ilçelerde yöneticilere dile getirdiğimizde “Sözleşmelisiniz bilerek geldiniz denilmektedir.” Oysaki seçme şansımız yoktu. Yıllardır işsizdik. Mecburduk.

Muhatap olduğumuz toplumun her kesimi bizi küçümsemektedir. Berber, esnaf, polis vb. Polis kontrolünde öğretmen kimliğini gösterdiklerinde “Hııı, siz sözleşmelisiniz” gibi cümleler duyabiliyoruz.

Daha önce eğitim kurumlarımız SGK dökümünde gözükmesine rağmen MEBBİS’te görülmemektedir.

Sözleşmeli Öğretmenler milli eğitim müdürlüklerine bağlı, memur işi yapan işçiler gibiler. İş güvenceleri yoktur. Bu yüzden Sözleşmeli Öğretmenler tam zamanlı olmasa dahi şirketlerde ortaklık, hisse sahibi gibi ek gelir elde edebilecekleri iş ortaklıklarına sahip olmalıdır. Örneğin kadrolu öğretmen 8 saate kadar özel okullarda ders verebilirken sözleşmeli öğretmenin böyle bir hakkı yoktur.

KÖ, ücretsiz uzun süreli izin alabilirken, Sözleşmeli Öğretmenler ücretsiz izin alamamakta. KÖ, asker öğretmen olabilirken, Sözleşmeli Öğretmen asker öğretmen olamıyor. Kadrolu Öğretmenlere dil tazminatı ödenirken, Sözleşmeli Öğretmenlere ödenmiyor.

Kadrolu Öğretmenlere nikâh izni 7 gün, sözleşmelilerde 3 gün; kadroluların yakınlarının ölüm izni 7 gün, sözleşmelilerde 3 gündür.

Kadrolu öğretmenler heyet raporu aldıklarında maaşlarından kesinti olmazken, Sözleşmeli Öğretmenlere heyet raporu aldıklarında maaşlarının 1/3 oranında kesinti uygulanmaktadır.

Son Güncelleme: 31.05.2017 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.